ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի գործադիր տնօրեն Մաուրին Սիտորուսի գլխավորած պատվիրակությանը: «Մենք կարևորում ենք Ասիական զարգացման բանկի հետ մեր հարաբերությունների ամրապնդումը և հետագա զարգացումը: Այն ծրագրերը, որոնք համատեղ իրականացնում ենք Հայաստանում՝ մեր երկրի համար ունեն կենսական նշանակություն: Համոզված եմ, որ ձեր այցելությունը հնարավորություն կտա հստակեցնել մեր հետագա համագործակցության ռազմավարությունը»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Մաուրին Սիտորուսին բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ համագործակցությունը և գոհունակություն հայտնել համատեղ իրականացվող բոլոր ծրագրերից, այդ թվում նաև Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքից:Վարչապետը տեղեկացրել է, որ ավտոճանապարհի կառուցման շինաշխատանքները կմեկնարկեն սեպտեմբերի 13-ից: «Ցանկանում եմ Ձեզ շնորհավորել գերազանց տնտեսական կատարողականի և տպավորիչ տնտեսական աճ արձանագրելու կապակցությամբ: Հույս ունենք, որ մեր համատեղ ծրագրերը կնպաստեն Հայաստանի հետագա տնտեսական կայուն զարգացմանը»,- իր հերթին նշել է ԱԶԲ գործադիր տնօրենը:
Խոսելով ԱԶԲ տարեկան համաժողովը 2015 կամ 2016 թվականներին Բաքվում անցկացնելու առաջարկի մասին՝ վարչապետ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը դեմ չէ դրան, սակայն մեր երկիրը կմասնակցի համաժողովին, եթե ապահովվի մեր պատվիրակության անվտանգությունը և Ադրբեջանն այդ հարթակը չօգտագործի քաղաքական հայտարարություններ անելու նպատակով:

31 Август 2012 - 13:10 AMT
Армения примет участие в ежегодном собрании АБР в Баку, если Азербайджан обеспечит безопасность армянской делегации
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию Азиатского банка развития (АБР) во главе с исполнительным директором Морином Ситорусом.
«Мы придаем важность укреплению и дальнейшему развитию отношений с АБР. Реализуемые совместно с банком программы имеют для нашей страны жизненно важное значение. Уверен, что ваш визит позволит уточнить наше дальнейшее стратегическое сотрудничество», – сказал премьер.
В свою очередь, Морин Ситорус высоко оценил сотрудничество АБР с Арменией и высказал удовлетворение относительно реализуемых совместно программ, в том числе процесса подготовительных работ по строительству автомагистрали Север-Юг, которое начнется с 13 сентября.
«Хочу поблагодарить Вас за отличное выполнение экономической программы и впечатляющий экономический рост. Надеюсь, что наши совместные программы будут содействовать стабильному развитию Армении», – сказал он.
Касаясь годового собрания АБР, которое пройдет в Баку в 2015 или 2016 году, Тигран Саркисян отметил, что Армения сможет принять участие лишь в том случае, если азербайджанская сторона обеспечит безопасность армянской делегации, и Азербайджан не будет использовать эту площадку для политических заявлений.