3 Սեպտեմբեր 2012 - 09:38 AMT
Հայաստանի նախկին վարչապետ, խորհրդարանում ՀԱԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը մի շարք անճշտություններ է տեսնում ԱՊՀ Ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնգրում, որը երկրի խորհրդարանը մտադիր է վավերացնել արդեն աշնանային նստաշրջանի ընթացքում: «Համաձայնագիրը չպետք է վավերացվի այն տեսքով, որով հիմա կա»,- սեպտեմբերի 3-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա:
Նրա կարծիքով, փաստաթղթում չի պարզաբանվել միասնական սակագնային բազան, այլ ընդամենը նկարագրվում է դրա ձևավորման մեթոդը: Ավելին, պահանջվում է առնվազն 2-3 տարի, որպեսզի երկրների միջև բոլոր սահմանափակումները հանվեն: Նախկին վարչապետի մոտ հարց է առաջացնում, թե «ուր են գնալու փողերը»: Դրա հետ կապված նա պարզաբանել է, որ մաքսատուրքերի վերահաշվարկի համար պետք է մի քանի ամիս, որի արդյունքում Հայաստանին կարող է սպասել «բելառուսսկի զայչիկ» (շրջանառության մեջ կանխիկ միջոցների պակասի պատճառով ազգային արժույթի արժեզրկում):
Միաժամանակ Բագրատյանը տեսնում է բոլոր հիմքերը հետագայում Միասնական մաքսային միություն ստեղծելու համար, որի հիմքերն ընկած են ԱՊՀ-ում Ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրում:

Экс-премьер Армении, представитель фракции АНК в парламенте Грант Багратян видит целый ряд недочетов в Соглашения о зоне свободной торговли в СНГ, которое парламент страны намерен ратифицировать уже в ходе осенней сессии. «Соглашение в том виде, в котором они есть сейчас не должно быть ратифицировано», – заявил он на пресс-конференции 3 сентября.
Во-первых, по его словам, в документе не уточнена единая тарифная база, а лишь описывается метод ее формирования. Более того, потребуется как минимум 2-3 года, чтобы все ограничения между странами были изъяты. Особое опасение у экс-премьера вызывает вопрос того, «куда будут деньги?». В связи с этим он пояснил, что для пересчета таможенных пошлин необходимо будет время в несколько месяцев, в результате чего Армению может ждать «белорусский зайчик» (обесценение нацвалюты в результате нехватки наличных в обороте).
Одновременно Грант Багратян видит все основы создания в дальнейшем Единого Таможенного союза, основы которого явно заложены в Соглашении о зоне свободной торговли в СНГ.