3 Սեպտեմբեր 2012 - 10:45 AMT
Ըստ աշխատավարձի եկամտահարկի հաշվարկի փոփոխությունը ծանր բեռ կլինի հարկատուի համար, համոզված է Հայաստանի նախկին վարչապետ, խորհրդարանում ՀԱԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը: Նրա խոսքով, վերջին հաշվով այդ փոփոխությունների հետ միասին կբարձրանա եկամտահարկի չափը: «Եվ եթե գործող աշխատողի մոտ եկամուտը չի փոխվի, ապա հաջորդի մոտ միանշանակ կփոխվի»,- ասել է նա:
Կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ է մտցրել ՀՀ «Եկամտահարկի մասին օրենքում», որի համաձայն, արդեն 2013 թ. հունվարի 1-ից կփոխվի աշխատավարձերի հարկման ձևը, սակայն աշխատավարձերի նվազում չի լինի:
Բագրատյանը հավելել է, որ Հայաստանի իշխանությունները նման քայլեր են կատարում կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդ ստեղծելու համար, իսկ միասնական հարկը կարտացոլվի պետբյուջեում և հանդես կգա որպես նպաստ: Ուստի նախկին վարչապետը երկրում անցկացվող կենսաթոշակային բարեփոխումները սխալ է համարում:
Նոր, միասնական եկամտահարկը կունենա հետևյալ դրույքաչափերը` 24.4% (մինչև ամսական 120 հազ. եկամտի դեպքում) և 26 % (ամսական 120 հազ. դրամը գերազանցելու դեպքում): Այս դրույքաչափերը կփոխարինեն այսօրվա գործող եկամտահարկին ու սոցիալական ապահովության վճարներին:
2013 թ. հունվարի 1-ից գործատուները պետք է պարտադիր կերպով հաշվետվություն ներկայացնեն միասնական եկամտահարկի մասին էլեկտրոնային տարբերակով և էլեկտրոնային ստորագրությամբ:

3 Сентябрь 2012 - 09:49 AMT
Изменение расчета подоходного налога по зарплате ляжет бременем на налогоплательщика, уверен экс-премьер Армении, представитель фракции АНК в парламенте Грант Багратян. По его словам, в конечном счете, с этими изменениями поднимается размер подоходного налога. «И если у действующего работника доход не измениться, то вот у следующего – измениться однозначно», – пояснил он.
В рамках реализации пенсионных реформ правительство Армении внесло изменения в закон РА «О подоходном налоге», согласно которым уже с 1 января 2013 года изменится порядок налогообложения зарплат. Надо отметить, что соответствующим решением правительства РА работодателям запрещается в 2013 году платить своим сотрудникам фактическую зарплату ниже средней по предыдущему году.
Грант Багратян добавил, что такие шаги власти Армении применяют для создания накопительного пенсионного фонда, а объединенный налог будут отражаться в госбюджете и будет выступать в качестве пособия. Поэтому экс-премьер считает проводимые в стране пенсионные реформы не правильными.
Новый единый налог заменит действующие на сегодняшний день подоходный налог и обязательные соцвыплаты и будет рассчитываться по следующему принципу: 24,4% для ЗП до 120 000 драмов и 26% – для ЗП более 120 000 драмов.
Более того, работодатели с 1 января 2013 года в обязательном порядке должны будут предоставлять отчеты в электронном виде и с электронной подписью.