Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը սեպտեմբերի 4-ին այցելել է շահագործման հանձնված երկրում առաջին էքսպոկենտրոն, որը գտնվում է Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում, որը հայտնի է որպես Մերգելյանի ինստիտուտ: Նախարարը ծանոթացել է Էքսպոկենտրոնի հնարավորությունների և նրա ժամանակակից հագեցման հետ: «Մենք ունենք տարածք, որտեղ կարելի է կազմակերպել տարբեր մակարդակի համաժողովներ, ցուցահանդեսներ և այլ միջոցառումներ: Ամենագլխավորը, որ ձևավորվում է համապատասխան աշխատանքային միջավայր, որտեղ կարելի է կազմակերպել արտադրական գործունեություն, ինչպես նաև բանակցություններ և հանդիպումներ»,- ասել է նա և հավելել, որ նման կենտրոնի առկայությունը բարձրացնում է այս ոլորտում մրցակցությունը: «Դա շահավետ կլինի թե արտադրողին, թե սպառողներին, ինչպես նաև պետական ապարատին և իհարկե ներդրողին, առավել ևս, որ ինստիտուտի տարածքում ձևավորվում է Ազատ տնտեսական գոտի»,- ասել է նա:
Նոր կենտրոնի ընդհանուր տարածքը կազմում է 5 հազար քմ, գերազանցելով իր չափսերով նույնիսկ ամենամեծ սրահները, որտեղ այսօր ցուցահանդեսներ են անցկացվում: Երկու սրահները հագեցած են ցուցահանդեսների և շնորհանդեսների անցկացման համար անհրաժեշտ ամեն ինչով, ներառյալ Wi-Fi:
Ինչպես հաղորդել է լրագրողների հետ զրույցում «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Արսեն Թարոյանը, տարածքների վերանորոգման համար պահանջվել է ուղիղ երկու տարի և շուրջ 2 մլն դոլար, հաշվի առնելով հարակից ենթակառուցվածքների ստեղծումը. ջրամատակարարման, էլեկտրաէներգիայի համակարգեր, Էքսպոկենտրոնի դիմաց շատրվաններով ջրավազանի կառուցում և այլն: Դա հնարավոր է դարձել նաև ռուսական «Սիտրոնիքս» ընկերության ներդրումների շնորհիվ, որը 2008-ից «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ-ի և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ-ի կառավարիչն է:
Թարոյանը նաև հաղորդել է, որ Էքսպոկենտրոնում արդեն կազմակերպվել է առաջին փորձնական ցուցահանդեսը` «Մանկության աշխարհ», ինչպես նաև հայտ է ստացվել «Հայաստանի ՏՏ ձեռնարկությունների միությունից» հոկտեմբերի 5-7-ը ամենամյա միջազգային «DigiTec Expo 2012» ցուցահանդեսն անցկացնելու համար:
Բացի դրանից, ինստիտուտի տարածքում շարունակվում են «Սիտրոնիքս» ռուսական ընկերության ենթակառուցվածքը հանձնելու աշխատանքները` մինչև ընթացիկ տարվա նոյեմբերն այստեղ Ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու համար:

4 Сентябрь 2012 - 07:58 AMT
Министр экономики Армении Тигран Давтян 4 сентября посетил сданный в эксплуатацию первый в стране Экспоцентр, расположенный на территории Ереванского научно-исследовательского института математических машин (ЕрНИИММ), больше известного как институт Мергеляна. Глава госведомства ознакомился с возможностями Экспоцентра и его современным оснащением. «У нас появилась территория, где можно организовать конференции разного уровня, выставки и иные мероприятия. Самое главное, что формируется соответствующая рабочая обстановка, где также можно организовать и производственную деятельность, и переговоры, и встречи», – сказал он. В связи с этим министр добавил, что наличие такое центра также повышает конкуренцию в этой сфере для того, чтобы компании имели возможности выбора для работы на доступных условиях. «Это будет выгодно, как производителя, так и потребителям, а также госаппарату, ну и конечно инвестору, тем более, что на территории ЕрНИИММ формируется Свободная экономическая зона», – отметил он.
Общая площадь нового центра составляет свыше 5 тыс. кв. м, превосходя по своим размерам даже самые большие залы, где сегодня проводятся выставки. Оба зала оснащены всем необходимым для проведения выставок и презентаций, –  начиная от электросетей под каждой из белоснежных колонн, заканчивая системой «климат-контроль» и наличием Wi-Fi.
Как сообщил в беседе с журналистами генеральный директор ЗАО «ЕрНИИММ» Арсен Тароян, на реконструкцию помещений потребовалось ровно два года и порядка 2 млн долларов с учетом создания также прилегающих инфраструктур: систем водоснабжения, электроэнергии, строительства бассейна с фонтанами напротив Экспоцентра и т.д. Это стало возможным в том числе и масштабным инвестициям российской компании «Ситроникс», являющейся с 2008 года управляющим ЗАО «РАО МАРС» и ЗАО «ЕрНИИММ».
Арсен Тароян также сообщил, что в Экспоцентре уже была организована первая пробная выставка «Мир детства» по случаю празднования международного Дня защиты детей, а также получили заявку от «Союза IT-предприятий Армении» (UITE) провести 5-7 октября ежегодную международную выставку информационных и телекоммуникационных технологий «DigiTec Expo 2012».
Помимо этого, на территории институт продолжаются строительные работу по сдаче инфраструктуры российской компании «Ситроникс» для организации здесь Свободной экономической зоны к ноябрю текущего года. Он также добавил, что полностью изменится фасад главного здания, где будет установлен один из крупнейших в регионе светодиодный рекламный щит, посредством которого будут представленные мероприятия и компании, действующие на территории ЗАО «ЕрНИИММ».