5 Սեպտեմբեր 2012 - 08:52 AMT
«Համաշխարհային մրցունակության զեկույց 2012/13»-ի համաձայն, Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 10 կետով` աշխարհի 144 երկրների շարքում զբաղեցնելով 82-րդ տեղը: 2011-2012թթ. զեկույցում Հայաստանն աշխարհի 142 երկրների շարքում 92-րդն էր: Այդ մասին սեպտեմբերի 5-ին Երևանում հաղորդել է «Տնտեություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի, որը Մրցունակության համաշխարհային կենտրոնի գործընկեր է, խորհրդի անդամ Սևակ Հովհաննիսյանը:
2012/13 զեկույցի արդյունքներով Շվեյցարիան շարունակում է պահպանել առաջատարի դիրքը: Մրցունակությամբ առաջին հնգյակում են Սինգապուրը, Ֆինլանդիան, Շվեդիան և Նիդերլանդները:
Զեկույցի համաձայն, ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանը զիջում է դիրքերը Վրաստանին (77-րդ տեղ), Ուկրաինային (73), Ռուսաստանին (67), Ղազախստանին (51) և Ադրբեջանին (46):
Ներկայացնելով զեկույցը` Սևակ Հովհաննիսյանը նշել է, որ տեղի է ունեցել Հայաստանի դիրքերի բարելավում այնպիսի հիմնական ցուցանիշներով, ինչպիսիք են ապրանքային շուկաների արդյունավետությունը` 72 (+36), մակրոտնտեսական միջավայրը` 83 (+31), ֆինանսական շուկայի զարգացման մակարդակը` 78 (+17), ձեռնարկատիրության կատարելագործումը` 92 (+15), ինչպես նաև առողջապահությունը և տարրական կրթությունը` 80 (+14): Միաժամանակ դիրքերը վատացել են այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքները` 80 (-3) և տեխնոլոգիական պատրաստվածությունը` 92 (-4):
Հայաստանի տնտեսության թերությունների շարքում փորձագետն առանձնացրել է մրցակցային դաշտի, բիզնես կրթության որակի, մաքսային բեռի, շուկայի չափի, բուհ-արդյունաբերություն կապի, գիտահետազոտական հաստատությունների որակի հետ կապված հարցերը: Ինչ վերաբերում է դրական կողմերին, ապա այստեղ Սևակ Հովհաննիսյանն ուշադրություն է դարձրել աշխատանքի ընդունելու և աշխատանքից ազատելու գործելակերպին, բիզնեսի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված պետական ծառայություններին և այլն:

Согласно «Всемирному докладу конкурентоспособности 2012-2013 гг.» Армения улучшила свои позиции на 10 пунктов, заняв 82 место среди 144 стран мира против 92 места среди 142 стран мира в докладе за 2011-2012 гг. Об этом 5 сентября в Ереване сообщил член Совета исследовательского центра «Экономика и ценности», который является партнером Всемирного центра конкурентоспособности, Севак Ованнисян.
Передовые позиции в докладе как в прошлом году достались Швейцарии, затем следует Сингапур, Финляндия, Швеция и Нидерланды.
Согласно докладу, среди стран СНГ Армения уступает свои позиции Грузии (77 место), Украине (73 место), России (67 место), Казахстану (51 место) и Азербайджану (46), а опережает Молдову (87 мсето), Таджикистан (100 место) и Киргизию (127 место).
Представляя доклад, Севак Ованнисян отметил, что произошло улучшения позиций Армении по такому основному показателю, как эффективность товарного рынка – 72 (+36), макроэкономическая среда – 83 (+31), уровень развития финансового рынка – 78 (+17), усовершенствование предпринимательства – 92 (+15), а также здравоохранение и начальное образование – 80 (+14). Одновременно ухудшились позиции по таким показателям, как инфраструктуры – 80 (-3) и технологическая подготовленность – 92 (-4).
Среди недостатков экономики Армении эксперт выделил вопросы, связанные с конкурентным полем, качество бизнес-образования, таможенное бремя, размер рынка, связь ВУЗ-промышленность, качество научно-исследовательских учреждений. Что же касается положительных сторон, то здесь Севак Ованнисян обратил внимание на процесс приема и освобождения с работы, услуги, предоставляемые госсектором по линии эффективности деятельности бизнеса и иные.