Հայկական Վիկի հանրությունը և «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline), Համաշխարհային Վիկիմեդիա հիմնադրամի հետ համատեղ հայտարարում են Հայաստանում առաջին Վիկի-կոնֆերանսի անցկացման մասին: Միջոցառմանը, որը տեղի կունենա Երևանում սեպտեմբերի 8-9-ը, կմասնակցեն Համաշխարհային Վիկիմեդիա հիմնադրամի, ինչպես մաև Վրաստանի, Ռուսաստանի և Հունգարիայի Վիկիմեդիաների ներկայացուցիչներ:
Կոնֆերանսի շրջանակում կքննարկվեն Վիկիպեդիա հանրագիտարանի հայալեզու բովանդակության զարգացման, տեղական մակարդակում «Վիկի» գործիքների և տեխնոլոգիաների կիրառման հետ կապված հարցեր: Մասնավորապես, միջոցառման մասնակիցները կքննարկեն ազատ տեղեկատվության և ծրագրային ապահովման տարածման, հեղինակային իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև աշխարհի խոշորագույն էլեկտրոնային հանրագիտարանի գիտելիքների հայալեզու բազայի ավելացման և դրա զարգացման գործում հայ երիտասարդների ներգրավման խնդիրները:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար հայտ է ներկայացրել ինտերնետ-հանրության ավելի քան 200 ներկայացուցիչ: Նրանց թվում են գիտնականներ, հայկական և արտասահմանյան բուհերի դասախոսներ և կրթության ոլորտում Ինտերնետ-տեխնոլոգիաների կիրառմամաբ շահագրգիռ այլ անձիք: «Մեր հիմնադրամի նպատակն է ընդլայնել հասարակության լայն խավերի գիտելիքները»,- ասել է Վիկիմեդիա համաշխարհային հիմնադրամի ներկայացուցիչ Թին Չենը, հավելելով, որ տվյալ նախագիծը հատկապես արդի է մեծաթիվ հայկական սփյուռքի պարագայում:
«Հաճելի է, որ հենց «ԱրմենՏել» ընկերությունն է հովանավորում Հայաստանում առաջին Վիկի-կոնֆերանսը, որտեղ այլ հարցերի թվում կքննարկվեն Վիկիպեդիայի հայալեզու բովանդակության զարգացմանը վերաբերող շատ կարևոր հարցեր: Մասնավորապես, կքննարկվի Հայաստանի վերաբերյալ գիտելիքների ազգային բազայի զարգացման և ընդլայնման գործում հայ երիտասարդների ներգրավումը: Այսօր դժվար է գերագնահատել Վիկիպեդիայի նշանակությունը տեղեկատվություն ստանալու հարցում, և այս գործիքը պետք է կիրառել Հայաստանը, նրա մշակույթը, ավանդույթներն ու հարուստ ազգային բովանդակությունը աշխարհին ներկայացնելու համար», – նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Վիկի-կոնֆերանսի շրջանակներում կքննարկվի նաև Հայաստանում Վիկիմեդիա հիմնադրամի ներկայացուցչությունը բացելու հարցը: 2012թ. օգոստոսի դրությամբ Վիկիմեդիա տեղական հիմնադրամները գործում են 50 երկրում, ավելի քան 30 երկիր բանակցում են տեղական ներկայացուցչություններ բացելու հարցը:

Первая конференция Wiki пройдет в Ереване с 8 по 9 сентября, организаторами которой выступят Всемирный Фонд Wikimedia, армянское Wiki сообщество при поддержке компании «АрменТел» (торговая марка Beeline). Для участия в конференции армянскую столицу посетят представители Wikimedia из Венгрии, Грузии и России, уже подано 250 заявок, в том числе и через соцсети, для участия в ней. Среди участников – люди разных возрастных категорий и профессий – учёные, преподаватели армянских и зарубежных ВУЗов, представители Интернет сообществ, лица, заинтересованные в использовании новых Интернет – технологий в сфере образования.
В рамках конференции будут обсуждаться вопросы, связанные с развитием армяноязычного контента интернет-энциклопедии – Википедии, процесс функционирования технологий и инструментов «вики» на локальном уровне. В частности, участники конференции обсудят вопросы распространения свободной информации, свободного программного обеспечения, соблюдения авторских прав и вовлечения армянской молодежи в развитие и увеличение армяноязычной базы знаний крупнейшей в мире электронной энциклопедии.
«Цель нашего Фонда – продвигать знания среди широких слоев общественности», – сказал представитель Всемирный Фонд Wikimedia Тин Чен, добавив, что данный проект особо актуален при наличии многочисленной арямнской Диаспоры.
В свою очередь руководитель службы по связям с общественностью «АрменТел» Ануш Беглоян добавила, что мероприятие нацелено на создание содержательного армяноязычного контента интернет-энциклопедии – Википедии, и увеличении модераторов.
В рамках конференции будет обсуждаться вопрос открытия представительства фонда Wikimedia в Армении. По состоянию на август 2012 года в 50 странах мира функционируют локальные фонды Wikimedia, более 30 стран ведут переговоры об открытии местных представительств.