6 Սեպտեմբեր 2012 - 07:57 AMT
Հայ-իրաքյան հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն և անցել են բազմաթիվ դժվարություններ, բայց այսօր երկու երկրներն իրենց առջև դրել են մեծ տնտեսական խնդիրներ: Այդ մասին սեպտեմբերի 6-ին առաջին հայ-իրաքյան գործարար համաժողովւմ ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Սեպտեմբերի 4-7-ը Երևանում է գտնվում Իրաքի ներկայացուցչական պատվիրակությունը երկրի վարչապետ Ռաուշ Նուրի Շաուեյսիի գլխավորությամբ:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ այցի շրջանակներում արդեն տեղի են ունեցել տարբեր մակարդակի հանդիպումներ, և դրանք հիմք են ստեղծում առկա հարաբերությունները զարգացնելու համար ինչպես ներդրումների գծով, այնպես էլ առևտրատնտեսական հարաբերությունների: «Հայաստանի համար Իրաքը խոշոր շուկա է, որն արագ տեմպերով զարգանում է»,- ասել է նախարարը:
Նա նաև հավելել է, որ արդեն նախնական պայմանավորվածություններ կան մի շարք ապրանքներ Իրաք արտահանելու համար` շինանյութերից և սննդամթերքից մինչև գիտական ու ՏՏ ապրանքներ: Միաժամանակ, Դավթյանը համոզմունք է հայտնել, որ այդ ցուցակն առաջիկայում կընդլայնվի: Դրա համար պետք է արագ նախապատրաստվի նորմատիվ-իրավական դաշտ, աշխատանքներ են տարվում համապատասխան փաստաթուղթ մշակելու ուղղությամբ:
Ինչպես հաղորդել է նախարարը, այսօր այցելություններ են նախատեսված մի շարք հայկական ձեռնարկություններ, որտեղ իրաքցի գործարարները կարող են ծանոթանալ արտադրության գործընթացի հետ:
Հայաստանի և Իրաքի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 19.8 մլն դոլար, որից արտահանմանը բաժին է ընկել 4.9 մլն դոլար, ներկրմանը` 14.9 մլն դոլար: Մասնավորապես, 2011-ին Հայաստանից արտահանվել են ծխախոտ, սև մետաղներ, Իրաքից Հայաստան է ներկրվել նավթ և նավթամթերք:

Армяно-иракские отношения имеют вековую давность, прошли многочисленные трудности, но сегодня обе страны перед собой поставили большие экономичесике задачи. Об этом 6 сентября на первом армяно-иракском бизнес-форуме сказал министр экономики Армении Тигран Давтян.
В Ереване 4-7 сентября находиться представительная иракская делегация во главе с вице-премьером страны Раушем Нуром Шауэйси.
Глава армянского госведомства подчеркнул, что визит иракской делегации является беспрецидентным, выразив надежду, что одновременно с высоким уровнем политического сотрудничества Армении и Ираку удасться активизировать и экономические отношения.
Тигран Давтян сказал, что в рамках визита уже прошли встречи на разном уровне, и они дают основу для того, чтобы имющиеся отношения поднялись, как по линии инвестиций, так и по линии торгово-экономичесикх отношений. “Для Армении – Ирак крупный рынок, развивающийся быстрыми темпами”, – подчеркнул министр.
Он также добавил, что уже есть предварительные договоренности по экпорту ряда товаров в Ирак – от стройматериалов, пищевой продукции, до научных и ИТ-продуктов, При этом Тигран Давтян высказал уверенность, что этот список в ближайшее время будет расширен. Для этого, по его словам, будет быстро подготовлено нормативно-правовое поле, ведутся работы по подготовке соотвесвтующего документа.
Как сообщил министр, на сегодня запланированы визиты в ряд армянских предприятий, где иракские бизнесмены смогут ознакомиться непосредственно с процессом производства.
Товарооборот между Арменией и Ираком составил 19,8 млн долларов, из которых на долю экпорта пишлось 4,9 млн долларов, а на долю импорта – 14,9 млн долларов. В частности, в 2011 году из Армении было экпортированы сигареты, черные металлы, а из ирака в Армению импортировано нефть и нефтепродукты, битумные средства.