Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը (ՍԱՊԾ) ստուգումներ է անցկացնել կաթնամթերք արտադրող ընկերություններում, որոնց արտադրանքի նմուշներն ուղարկվել են լաբորատորիա դրանց մեջ սոդայի և բուսական յուղի առկայությունը աստուգելու համար: Այդ մասին կառավարության նիստում սեպտեմբերի 6-ին հայտնել է պետկառույցի պետ Աբրահամ Բախչագուլյանը:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը մեծապես կարևորում է սննդամթերքի անվտանգության հարցը:
Ինչպես ասել է Բախչագուլյանը, 11 ընկերություններ, այդ թվում «Անի Թամարա», «Թամարա» «Բիոկաթ», «Դուստր Մարիաննա», «Արզնու Տոհմային ԹԽՏ», «Աշտարակ կաթ», «Մուլտի ագրո» ընկերությունները սոդա են ավելացնում արտադրանքին: «Այս պահի դրությամբ ստուգումներ են անցկացվում պարզելու համար, թե արտադրական որ փուլում է դա իրականացվում»,-ասել է նա: Պետկառույցի ղեկավարը պարզաբանել է, որ պաստերիզացված կաթում ըստ օրենքի սոդայի պարունակությունն անթույլատրելի է, քանի որ նվազեցնում է կաթի թթվայնությունը պահպանման ժամկետում, այսինքն, տնտեսվարող սուբյեկտները սոդան օգտագործում են շոգ եղանակին կաթի թթվայնությունը նվազեցնելու համար:
Միաժամանակ, ըստ նրա, որոշ արտադրողների թթվասերի մեջ բացահայտվել է կաթի փոշու պարունակություն, ինչը, սակայն, նշված չի եղել մակնշման մեջ: «Կաթի փոշու օգտագործումն արգելված չէ ՀՀ օրենքով, սակայն պարտադրում է, որ տեղեկությունն այդ մասին նշվի բաղադրության մեջ»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ «Անի Թամարա», «Դուստր Մարիաննա» ընկերություններն արտադրության մեջ կիրառում կաթի փոշի, ինչը նշվել է պիտակի վրա, իսկ «Մուլտի ագրո» ընկերությունը չի նշել:
Լաբորատոր ստուգումներ անցակցվել են նաև բուսական յուղի առկայության վերաբերյալ, պարզվել է, որ «Արզնու Տոհմային ԹԽՏ» ընկերությունն է այն օգտագործում թթվասերի արտադրության մեջ, ինչն անթույլատրելի է, քանի որ թթվասերը կենդանական ծագում ունեցող արտադրանք է, ոչ թե բուսական:
Վարչապետը դժգոհություն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ տնտեսավորղ սուբյեկտները չեն նշում իրական բաղադրությունը՝ մոլորության մեջ գցելով սպառողին:

6 Сентябрь 2012 - 08:19 AMT
“Ани Тамара”, “Тамара”, “Биокат”, “Дустр Марианна”, “Арзнийская Племенная ПСС”, “Аштарак кат”, “Мульти агро” используют в своем производстве соду
Государственная служба безопасности продуктов питания при Министерстве сельского хозяйства Армении провела проверки в компаниях, занятых в производстве молочной продукции, и образцы были направлены в лаборатории для проверки на наличие в них соды и растительного масла. Об этом на заседании правительства 6 сентября сообщил начальник госструктуры Абрам Бахчагулян.
Премьер-министра Армении Тигран Саркисян в ходе заседания обратил внимание общественности на вопрос повышение безопасности продуктов питания в республике, который находиться в центре внимания правительства.
Как сообщил Абрам Бахчагулян, 11 компаний, среди которых “Ани Тамара”, “Тамара”, “Биокат”, “Дустр Марианна”, “Арзнийская Племенная ПСС”, “Аштарак кат”, “Мульти агро” использовали в своем производстве соду. “На данный момент в них проходят проверки для выяснения, на каком этапе производства происходит использование соды”, – сказал он. В связи с этим начальник госструктуры пояснил, что в пастеризованном молоке согласно закону не допускается использование соды, поскольку она снижает кислотность молока в тот период, который предусмотрен для его сохранения, т.е. хозсубъекты используют соду для того, чтобы снизить кислотность молочной продукции в жаркий период.
Одновременно, по его словам, в сметане производителей было выявлено использование сухого молока, которое, однако, не отражено на маркировке этой продукции. “Использование сухого молока не запрещено законом РА “О продуктах питания”, но он обязывает размещать информацию о составе продукта”, – пояснил он. В этом контексте он добавил, что у компаний “Ани Тамара”, “Дустр Марианна” было выявлено использование в производстве сметаны сухого молока, что также отражалось на маркировке, а вот у компании “Мульти агро” эта информация отсутствовала.
Также были проведены лабораторные экспертизы на наличие растительного масла, и было выявлено использование этого продукта со стороны компании “Арзнийская Племенная ПСС” в производстве сметаны, что недопустимо, поскольку это продукт животного производства, а не растительного, коим является молоко.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян высказал недовольство в связи с тем, что хозсубъекты не отражают на своей продукции реальный состав, вводя в заблуждение потребителя.