Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը մտադիր է ստուգումներ անցկացնել պանրի շուկայում: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում սեպտեմբերի 6-ին հաղորդել է պետական կառույցի պետ Աբրահամ Բախչագուլյանը:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նիստի ընթացքում հասարակության ուշադրությունն է հրավիրել երկրում սննդամթերքի անվտանգության բարձրացման հարցի վրա, որը գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Նրա խոսքով, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում պանրի արտադրությամբ զբաղված են շուրջ 100 ընկերություններ:
«Մենք տեսչական ստուգումներ կանցկացնենք այդ ընկերություններում, քանի որ մտավախություններ կան պանրի բաղադրությունը խախտելու հետ կապված, երբ արտադրողը փոձրում է մոլորության մեջ գցել յուղայնության վերաբերյալ` օգտագործելով այլ մթերքներ»,- ասել է նա:
Աբրահամ Բախչագուլյանը հավելել է, որ արդեն պատրաստվել է ստուգումների պլան և 2 ամիս անց կլինեն արդյունքներ:

6 Сентябрь 2012 - 08:34 AMT
Государственная служба безопасности продуктов питания при Министерстве сельского хозяйства Армении намерена провести проверки на рынке сыра. Об этом на заседании правительства РА 6 сентября сообщил начальник госструктуры Абрам Бахчагулян.
Премьер-министра Армении Тигран Саркисян в ходе заседания обратил внимание общественности на вопрос повышения безопасности продуктов питания в республике, который находиться в центре внимания правительства.
По его словам, на сегодняшний день в Армении производством сыра занято порядка 100 компаний. “Мы проведем инспекционные проверки в этих компаниях, поскольку есть опасения о нарушении состава этого продукта, когда производитель пытается ввести в заблуждение потребителя относительно содержания жирности, используя иные продукты”, – сказал он.