6 Սեպտեմբեր 2012 - 09:23 AMT
Հայաստանը Սաֆարովի էքստրադիցիայից դեռևս ոչինչ չի շահել, բայց հարմար առիթ կա Արցախյան հարցում դիվիդենտներ շահելու: Նման կարծիք այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը:
Նա նշեց, որ այդ դիվիդենտը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի վերականգնման տեսքով, ըստ բանախոսի, դրա համար այժմ շատ հարմար պահ է:
Մանոյանը կարծում է, որ Հայաստանը ոչ թե պետք է դուրս գա արցախյան բանակցություններից, այլ հայտարարի, որ բանակցում է, սակայն սկսում է նաև աշխատանքները Արցախի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ. «Հայաստանը պետք է միջազգային ատյաններին ցույց տա, որ սկսում է Արցախի ճանաչման գործընթացը» :

Армения пока ничего не выиграла от экстрадиции Рамиля Сафарова, но выпал весьма удобный случай для получения дивидендов в вопросе Нагорного Карабаха. Подобное мнение 6 сентября во время встречи с журналистами высказал глава центрального офиса “Ай Дат” АРФ “Дашнакцутюн” Киро Маноян.
Он отметил, что в данном случае дивидендом будет служить восстановление права народа Арцаха на самоопределение, и сейчас для этого выпал весьма удобный случай.
Киро Маноян считает, что Армения не должна выходить из переговоров по Карабаху, а вместо этого она должна заявить, что начинает вести работу в направлении международного признания независимости Арцаха: “Армения должна показать международным инстанциям, что начинает процесс признания независимости Арцаха”.