Հայաստանի համար հիմա ժամանակն է կազմակերպել եվրոպարտատոմսերի առաջին էմիսիան: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ամերիա» ընկերությունների խմբի ներդրումային և բանկային գործարքների բաժնի տնօրեն Առնո Մոսիկյանը: «Դա կդառնա ֆինանսավորման այլընտրանքային աղբյուր, քանի որ հիմա մենք կախված ենք միայն միջազգային կառույցների ֆինանսներից»,- ասել է նա: Նրա խոսքով, այդ արժեթղթերի էմիսիան պարտքի կառավարման արդյունավետ միջոց է և ընդհանուր առմամբ լավ գործիք մասնավոր ընկերությունների համար` իրենց հետագա պարտքի կառավարման համար:
«Ամերիա» ընկերությունների խումբը «Տրոյկա Դիալոգի» իր գործընկերների հետ միասին և «Սբերբանկը» սեպտեմբերի 6-ին կազմակերպել են սեմինար-քննարկում եվրոպարտատոմսերի և դրանց շուկայի թեմայով, որին մասնակցել են Հայաստանի ֆինանսների նախարարության, ՀՀ Կենտրոնական բանկի, ֆոնդային բորսայի աշխատողներ, ինչպես նաև բանկի կորպորատիվ հաճախորդներ:
Անդրադառնալով սեմինարին` մասնագետը նշել է, որ այն արդի է հենց նրանով, որ Հայաստանը դեռ եվրոպարտատոմսերի էմիսիայի փորձ չունի, իսկ ահա հարևան Վրաստանում արդեն իրականացվել է հինգ թողարկում: «Դա կարևոր է մասնավոր հատվածի զարգացման համար արտաքին շուկաներից լրացուցիչ կապիտալ ներգրավելու առումով»,- ասել է նա:
Առնո Մոսիկյանն առաջին էմիսիան կապում է պետական պարտատոմսերի հետ, որի ծավալը կարող է կազմել 200-500 մլն դոլար, 5 տարի մարման ժամկետով: Դրա հետ կապված նա նշել է, որ Հայաստանի մասնավոր հատվածը` խոշոր ֆինանսական կազմակերպությունները, այդ թվում նաև պետությունը, լիովին պատրաստ են թողարկման:
Մոսիկյանը հավելել է, որ «Ամերիա» ընկերությունների խմբի ղեկավարությունը յուրաքանչյուր պահի կարող է որոշում ընդունել եվրոպարտատոմսերի թողարկման մասին:

Для Армении сейчас самое время организовать первую эмиссию еврооблигаций, сказал в беседе с журналистами директор департамента инвестиционных и банковских сделок Группы компаний “Америя” Арно Мосикян. “Это станет альтернативным источником финансирования, поскольку сечас мы зависим только от финансов международных структур ”, – подчеркнул он. По его словам, эмиссия этих ценных бумаг является эффективным средством управления долгом и, в целом, хорошим инструментом для частных компаний по управлению их дальнейшим долгом.
Группа компаний “Америя” совместно со своими парнерами “Тройка Диалог” и “сбербанк” 6 сентября организовала семинар-обсуждение на тему еврооблигаций и их рынка, в котором приняли участие сотрудники Министерства финансов Армении, центрального банка РА, фондовой биржы, а также корпоративные клиенты банка.
Касаясь непосредственно семинара, специалист отметил, что он актуален именно тем, что у Армении нет пока опыта по эмитированию еврооблигаций, а вот в соседней Грузии уже было осуществленно пять эмиссий. “Это важно для развития частного сектора в плане привлечения дополнительного капита из внешних рынков”, – отметил он.
Первую эмиссию Арно Мосикян связывает с гособлигациями, объем которой может составить 200-500 млн. долларов, со сроком погашения в 5 лет. В связи с этим он подчеркнул, что частный сектор Армении – крупные финорганизации, в том числе и государство, полностью готовы к выпуску.
Директор департамента инвестиционных и банковских сделок добавил, что руководство группы компаний “Америя” также в каждую минуту может принять решение об эмисси еврооблигаций. А для этого надо обладать финансовой прозрачностью, наличием системы корпортаивного управления и иметь тенденции развития.