6 Սեպտեմբեր 2012 - 13:20 AMT
ՀՀ կառավարությունն ի գիտություն է ընդունել ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացրած ՀՀ 2013թ. պետբյուջեի նախագծի խոշորացված ցուցանիշների նախնական տարբերակը։
Ինչպես հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, 2013թ. պետբյուջեի եկամուտները կկազմեն մոտ 1 տրլն դրամ, իսկ ծախսերը՝ 1,120 տրլն դրամ, պակասուրդը նախատեսվում է 120 մլրդ դրամի սահմաններում:
Հաշվի առնելով, որ 2012թ. պետբյուջեում եկամուտները նախատեսված էին 911,60 մլրդ դրամի չափով, ծախսային մասը՝ 1044,1 մլրդ դրամի չափով, իսկ պակսուրդը՝ 132,5 մլրդ դրամի չափով, պետք է նշել, որ նոր պետբյուջեի ցուցանիշներն ավելի բարձ կլինեն:
ՀՀ հանրապետական գործադիր մարմիններին հանձնարարվել է մեկ շաբաթվա ժամկետում ՀՀ ֆինանսների նախարարություն ներկայացնել առաջարկություններ ՀՀ 2013թ. պետբյուջեի օրենքի նախագծի տեքստային մասի նախնական տարբերակի վերաբերյալ։
Որոշվել է սեպտեմբերի 10-ից ՀՀ վարչապետի մոտ անցկացնել ՀՀ պետբյուջեի նախագծի նախնական տարբերակի քննարկումները։

Правительство Армении на заседании 6 сентября приняло во внимание предварительный вариант укрупненных показателей проекта государственного бюджета на 2013 год.
Как сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян, доходы госбюджета на 2013 год планируется установить в пределах 1 трлн драмов, расходы – 1,120 трлн драмов, дефицит – на уровне 120 млрд драмов.
С учетом того, что в госбюджете 2012 года доходы предусмотрены в размере 911,6 млрд драмов, расходная часть – 1044,1 млрд драмов, а дефицит – 132,5 млрд драмов, надо отметить, что показатели нового госбюджета будут выше.
Обсуждение предварительных вариантов укрупненных показателей проекта бюджета и начнется у премьер-министра 10 сентября. В связи с чем глава исполнительного органа Армении Тигран Саркисян поручил руководителям госструктур представить в Министерство финансов свои предложения по текстовой части предварительного варианта законопроекта о госбюджете на 2013 год.