7 Սեպտեմբեր 2012 - 10:27 AMT
Երևանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ) սեպտեմբերի 10-ին ձեռնամուխ կլինի Այգավանի մասնաճյուղում (Արարատի մարզ), սեպտեմբերի 11-ին` Արմավիրի մասնաճյուղում (Արմավիրի մարզ), սեպտեմբերի 20-ին` Բերդ քաղաքի մասնաճյուղում (Տավուշի մարզ) խաղողի մթերման գործընթացին: «Այս տարի մենք կմթերենք մինչև 24 000 տոննա խաղող, ինչը 3000 տոննայով ավելի է անցած տարվա ցուցանիշից»,- սեպտեմբերի 7-ին Երևանում ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը: Ավելին, նրա խոսքով, այս տարի որոշում է ընդունվել մթերել ողջ խաղողը, որը կարող են առաջարկել Տավուշի մարզի գյուղացիները, ինչը թույլ կտա թեթևացնել հանրապետության սահմանամերձ շրջանի բնակիչների սոցիալական դրությունը:
Ինչ վերաբերվում է մթերման գնին, ապա այստեղ ԵԿԳ-ն հետևում է երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկած գնին. լավ խաղողը պետք է մթերել 1 կգ համար 140 դրամով: Ինչպես հաղորդել է Գրիգորյանը, նման գին է սահմանվել Արմավիրի և Այգավանի մասնաճյուղերի համար, իսկ Տավուշի մարզի մասնաճյուղի համար 1 կգ խաղողի մթերման գինը կազմում է 130 դրամ:
Յուրաքանչյուր գյուղացի իր բերքի դիմաց գումարը կստանա խաղողը հանձնելուց հետո առավելագույնը տասը բանկային օրվա ընթացքում:

7 Сентябрь 2012 - 10:00 AMT
Уже 10 сентября Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) приступит к процессу закупа винограда в Айгаванском филиалае (Араратская область Армении),11 сентября – в Армавирском филиале (Армавирская область Армении), а вот 20 сентября – в филиале города Берд (Тавушская область Армении). «В этом году мы закупим до 24 000 тонн винограда, что на 3000 тонны больше прошлогоднего показателя», – сказал 7 сентября в Ереване на итоговой пресс-конференции исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ара Григорян. Более того, по его словам, было принято решение в этом году скупить весь виноград, который смогут предложить сельчане Тавушского района, что позволит облегчить социальное положение жителей приграничной части республики.
Что же касается закупочной цены, то здесь ЕКЗ следует предложенной президентом страны Сержом Саргсяном цены: хороший виноград надо закупать по 140 драмов за 1 кг. Как сообщил Ара Григорян, такая цена установлена для филиалов в Армавире и Айгаване, а вот для филиала Тавушской области цена установлена на уровне 130 драмов за 1 кг.
Сумму за обеспеченный виноград каждый сельчанин получит не позднее 10 дней после предоставления урожая.