7 Սեպտեմբեր 2012 - 10:38 AMT
2011/2012 ֆինանսական տարում Երևանի կոնյակի գործարանին (ԵԿԳ) հաջողվել է զգալիորեն ընդլայնել ArArAt կոնյակի արտահանման աշխարհագրությունը: Ինչպես սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել է ԵԿԳ գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը ամփոփիչ մամլո ասուլիսում, ակնկալվում է վաճառքների աճ Եվրոպայի երկրներում: Այստեղ հիմնական շուկան շարունակում է մնալ Գերմանիան:
Ավելին, դիստրիբյուտորական ընկերության միջոցով «Պեռնո Ռիկարին» հաջողվել է պայմանավորվել Սլովակիա և Չեխիա առաքումների մասին, առաջին խմբաքանակը այդ շուկայում կհայտնվի արդեն սեպտեմբեր-հոկտեմբերին:
ArArAt հայկական կոնյակի նախնական առաքումներն են իրականցվում նաև Մոնղոլիա, Վիետնամ և Հոնգկոնգ, ինչպես նաև Հունաստան, Իսրայել, Շվեդիա, Շվեյցարիա և Ուզբեկստան:
Ինչ վերաբերում է չինական շուկային, ապա ընկերության ղեկավարը նշել է, որ «կպահանջվի 20-25 տարի բացատրելու համար չինացիներին, թե ինչ է Հայաստանը և որտեղ է այն գտնվում, չհաշված այն ջանքերը, որ կպահանջվեն բացատրելու համար թե ինչ է հայկական կոնյակն ու ինչ տեղ է զբաղեցնում այդ շուկայում ԵԿԳ-ն»:

7 Сентябрь 2012 - 10:30 AMT
За 2011/2012 финансовый год Ереванскому коньячному заводу (ЕКЗ) удалось значительно расширить географию экспорта коньяка ArArAt. Как сообщил 7 сентября в Ереване на итоговой пресс-конференции исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ара Григорян, ожидается рост продаж в странах Европы. Здесь основным рынком продолжает оставаться Германия.
Более того, посредством дистрибьюторской компании Перно Рикар удалось договориться о поставках в Словению и Чехию, первая партия пойдет на эти рынки уже в сентябре-октябре.
Предварительные поставки армянского коньяка ArArAt осуществляются также в Монголию, Вьетнам и Гонконг, а также Греция, Израиль, Швеция, Швейцария и Узбекистан.
Что же касается китайского рынка, то глава компании отметил, что «потребуется порядка 20-25 лет, чтобы объяснить китайцам, что такое Армения и где она находиться, не считая тех усилий, которые необходимы, чтобы объяснить, что такое армянский коньяк и какое место на этом рынке занимает ЕКЗ».