Մրգի ու բանջարեղենի շուկայում օգոստոսին հուլիսի համեմատ գնանկում է արձանագրվել: Այդ մասին սեպտեմբերի 7-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Այսպես մրգի շուկայում ընդհանուր 3,6 տոկոս գնանկման պայմաններում տանձն էժանացել է 30 տոկոսով, դեղձը՝ երկու անգամ, սալորը՝ 23 տոկոսով, ձմերուկը՝40 տոկոսով, սեխը՝ 38 տոկոսով: Միաժամանակ, այս շրջանում նվազել է նաև ելակի գինը՝ 7,9 տոկոսով, նարինջինը՝ 6,7 տոկոսով, լիմոնինը՝ 1,5 տոկոսով:
Միևնույն ժամանակ 2012 օգոստոսին 2011թ. նույն շրջանի համեմատ մրգի գները նվազել են 11,6 տոկոսով:
Օգոստոսին ընթացիկ տարվա հուլիսի համեմատ բանջարեղենի շուկայում 8,6 տոկոս գնանկման պայմաններում վարունգն ու սխտորը էժանացել են 30 տոկոսով, իսկ աճել են կաղամբի, ծաղկակաղամբի, լոլիկի, կանաչ լոբու, կանաչ բիբարի, կարտոֆիլի գները:

7 Сентябрь 2012 - 11:28 AMT
На рынке фруктов и овощей Армении в августе по сравнению с июлем 2012 года была зафиксирована дефляция
На рынке фруктов и овощей Армении в августе по сравнению с июлем 2012 года была зафиксирована дефляция. Об этом 7 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян.
Так, при 3.6% дефляции на рынке фруктов за указанный период груши стали стоить дешевле на 30%, персики – в два раза, слива – на 23%, арбуз – на 40%, дыня – на 38%.
В то же время за этот период инфляция была зафиксирована по линии клубники – на 7,9%, апельсинов – на 6,7%, лимона – на 1,5%.
В августе 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года цены на фрукты снизились на 11,6%.
При 8.6% дефляции на рынке овощей в августе по сравнению с июлем 2012 года стали стоить дешевле почти на 30% огурцы и чеснок, а вот рост цен был зафиксирована по линии таких овощей, как капуста, цветная капуста, помидоры, зеленая фасоль, зеленый перец, картофель.