10 Սեպտեմբեր 2012 - 12:23 AMT
2012-ի հունվար-հունիսին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց ոչ կոմերցիոն նպատակներով փոխանցվել են 840 մլն դոլարի դրամական միջոցներ: Ինչպես հաղորդվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամենամյա տեղեկատուում, այդ ցուցանիշը 2011-ի նույն շրջանի համեմատ ավելացել է 8,7 տոկոսով: Միաժամանակ, մասնավոր փոխանցումների հոսքը 2012-ի հունիսին կազմել է 152,7 մլն դոլար:
Բացի դրանից, հաշվետու շրջանում Հայաստանից արտասահման փոխանցումների ծավալը կազմել է 155 մլն դոլար 2011-ի հունվար-հունիսի 141 մլն դոլարի դիմաց:
Մաքուր փոխանցումների ամենամեծ ծավալն իրականացվել է Ռուսաստանից` 619,7 մլն դոլար, հետո ԱՄՆ-ից` 25,99 մլն դոլար, Ղազախստանից` 10,5 մլն դոլար, Ֆրանսիայից` 3,3 մլն դոլար:

В январе-июне 2012 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц в некоммерческих целях поступили денежные средства в размере $840 млн. Как сообщается в ежемесячном информационном справочнике Центрального банка Армении, данный показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2011 года на 8,7%. При этом приток частных трансфертов в июне 2012 года составил $152,7 млн.
Кроме того, объем переводов в отчетном периоде из Армении за рубеж составили $155 млн против $141 млн в январе-июне 2011 года. Чистый приток поступлений в январе-июне увеличился составил $685 млн против $631млн в аналогичный период 2011 года.
Самый большой объем чистых поступлений был осуществлен из России $619,7 млн., далее следуют США $25,99 млн., Казахстана – $10,5 млн, Франции – $3,3 млн.