Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, ՀՀ կառավարությունն այժմ բանակցում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող Intel ընկերության հետ, որի հետ ծրագրվում է ստորագրել հուշագիր , ըստ որի Intel-ը կպարտավորվի Հայաստանում բացել տարածաշրջանային կենտրոն և ստեղծել համակարգիչների հավաքման ձեռնարկություն: Այդ կերպ վարչապետը պատասխանել է ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե երբ է կառավարությունը ծրագրում իրականացնել իր խոստումը, որը ներկայացվել է ծրագրում և վերաբերում է բոլոր առաջին դասարանցիներին համակարգիչ տրամադրելուն:
Վարչապետի խոսքով, կառավարության ծրագիրը նախատեսված է 2012-2017թթ համար և ըստ այդմ ծրագրվում է ամեն տարի տրամադրել մինչև 50 հազար անվճար համակարգիչ: Ընդ որում, նա հավելել է, որ այս և 2013թ բյուջեում նախատեսված չեն համակարգչի ձեռքբերման միջոցներ, քանի որ Intel-ի հետ բանակցությունները առայժմ շարունակվում են: Եթե չհաջողվի պայմանավորվել Intel-ի հետ, կառավարությունը կհայտարարի Հայաստանում համակարգիչների հավաքման ձեռնարկություն ստեղծելու միջազգային մրցույթ, որպեսզի կյանքի կոչվեն կառավարության տված խոստումները:

12 Сентябрь 2012 - 13:55 AMT
Как сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на правительственном часе в парламенте, правительство Армении сейчас ведет переговоры со всемирно известной компанией Intel, с которой планируется подписание меморандума, в соответствии с которым Intel обязуется открыть в Армении региональный центр и создать предприятие по сборке компьютеров. Таким образом премьер ответил на вопрос депутата от АНК Никола Пашиняна о том, когда правительство планирует выполнить свое обещание, данное в своей программе о предоставлении бесплатных компьютеров всем первоклассникам.
По словам премьера, программа правительства рассчитана на 2012-2017 гг. и в соответствии с ней планируется ежегодно предоставлять до 50 тыс. бесплатных компьютеров. При этом он отметил, что в бюджете на этот и 2013-ый гг. не предусмотрены средства на приобретение компьютеров, так как переговоры с Intel пока продолжаются. По его словам, в случае, если не удастся договориться с Intel, правительство объявит международный конкурс на создание в Армении предприятия по сборке компьютеров для выполнения обещаний, данных в программе по выдаче первоклассникам бесплатных компьютеров.