13 Սեպտեմբեր 2012 - 12:51 AMT
Եվրագոտու պարտքային ճգնաժամը մեծ ռիսկ է ներկայացնում համաշխարհային տնտեսության համար, սեպտեմբերի 13-ին հաղորդել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավարի տեղակալ Նաոյուկի Սինոհարան, հավելելով, որ միևնույն ժամանակ չի ակնկալում, որ Չինաստանի տնտեսությունը կտրուկ անկում կապրի:Համաշխարհային տնտեսության առանցքային ռիսկերի շարքում նա անվանել է եվրագոտու պարտքային ճգնաժամը, 2013-ին ԱՄՆ հարկաբյուջետային խնդիրները, ինչպես նաև Չինաստանում և այլ զարգացող շուկաներում տնտեսական ցուցանիշների կտրուկ նվազումը:
Նաոյուկի Սինոհարան չի սպասում, որ Չինաստանի տնտեսական ցուցանիշներն այնքան կտրուկ կնվազեն, որ երկրի տնտեսական աճը կլինի 7-8 տոկոսից ցածր, հաղորդում է Reuters-ը:

13 Сентябрь 2012 - 12:20 AMT
Суверенный кризис еврозоны несет огромный риск для мировой экономики, сообщил 13 сентября заместитель главы Международного валютного фонда (МВФ) Наоюки Синохара, добавив, что в то же время, не ожидает резкого спада роста экономики Китая.
Среди ключевых рисков для роста мировой экономики Синохара назвал долговой кризис еврозоны, налогово-бюджетные проблемы США в 2013 году, а также резкое снижение экономических показателей в Китае и на других развивающихся рынках.
По мнению Синохары, из этих трех основных факторов риска, "чрезвычайно большой риск" для всего мира представляет долговой кризис Европы.
В то же время, он отметил, что не ожидает, что "экономические показатели Китая упадут так резко, что рост экономики страны опустится ниже 7-8 процентов", передает Reuters.