2012թ. առաջին կիսամյակի արդյունքների համաձայն Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալն աճել է 3,3 տոկոսով կամ 12,2 մլրդ դրամով՝ կազմելով 387,3 մլրդ դրամ: Այդ մասին սեպտեմբերի 14-ի Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը: Ըստ նրա, բանկային համակարգի ակտիվները առաջին կիսամյակում աճել են 6,5 տոկոսով կամ 135,1 մլրդ դրամով՝ կազմելով 2,2 տրլն դրամ:
Ինչպես հայտնել է Օսիպյանը, վարկային ներդրումները հաշվետու շրջանում աճել են 213,6 մլրդ դրամ կամ 16 տոկոսով՝ կազմելով 1,5 տրլն դրամ: Վարկավորման կառուցվածքում Օսիպյանն առանձնացրել է գյուղատնտեսության վարկավորման աճը 19 տոկոսով 2011թ. նույն շրջանի համեմատ, առևտրինը՝ 8 տոկոսով, սպառողականը՝ 4 տոկոսով, արդյունաբերականը՝ 5 տոկոսով:
Միաժամանակ, ըստ նրա, առաջին կիսամյակում 17,5 տոկոսով կամ 67,9 մլրդ դրամով աճել են ֆիզիկական անձնաց տրամադրվող վարկերը՝ 8,4 տոկոսով կամ 9,4 մլրդ դրամով ավելացել են հիփոթեքային վարկերը, իսկ սպառողական վարկերի աճը կազմել է 12,1 տոկոս կամ 30,3 մլրդ դրամ: «Դրական միտումներ են գրանցվել նաև տնտեսության վարկավորման գծով՝ 15,3 տոկոս կամ 135 մլրդ դրամ, ծավալը կազմել է 1,015 տրլն դրամ, հավելել է նա:
Պարտավորություններն աճել են 7,2 տոկոսով ու կազմել են 1,8 տրլն դրամ: Ըստ Աշոտ Օսիպյանի, ավանդների ծավալը առաջին կիսամյակի արդյունքում կազմել է 1,1 տրլն դրամ, ինչը 6,8 տոկոսով կամ 72,1 մլրդ դրամով ավելի է տարեսկզբի համեմատ: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրվել է ֆիզիկական անձանց ավանդների աճ 18,1 տոկոսով կամ 78,5 մլրդ դրամով: Իսկ իրավաբանական անձանց ավանդներն աճել են 15,8 տոկոսով կամ 33 մլրդ դրամով:

14 Сентябрь 2012 - 08:31 AMT
По итогам первого полугодия 2012 года общий капитал банковской системы Армении увеличился на 3,3% или 12,2 млрд драмов, составив 387,3 млрд драмов. Об этом 14 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Союза банков Армении (СБА) Ашот Осипян. При этом, по его словам, активы банковской системы страны за первое полугодие увеличились на 6,5% или 135,1 млрд драмов, составив 2,2 трлн. драмов.
Как сообщил председатель СБА, кредитные вложения за отчетный период выросли на 213,6 млрд драмов или на 16%, составив 1,5 трлн. драмов. В структуре кредитования Ашот Осипян выделил рост кредитования сельского хозяйства на 19% по сравнению с аналогичным периодом 2011 года, торговли – на 8%, потребительские – на 4%, промышленность – на 5%.
Одновременно, по его словам, за первое полугодие на 17,5% или 67,9 млрд драмов увеличились кредиты, выданные физлицам, на 8,4% или 9,4 млрд драмов увеличились ипотечные кредиты, а рост потребительских кредитов составил 12,1% или 30.3 млрд драмов. «Положительные тенденции были зафиксированы и по линии кредитования экономики на 15,3% или 135 млрд драмов, объем здесь составил 1,015 трлн. драмов», – добавил он.
Обязательства увеличились на 7,2% и составили 1,8 трлн драмов. Помимо этого, по словам Ашота Осипяна, объем депозитов по итогам первого полугодия составил 1,1 трлн. драмов, что на 6,8% или 72,1 млрд драмов больше по сравнению с началом года. За первое полугодие текущего года был отмечен рост депозитов физлиц на 18,1% или на 78,5 млрд драмов. А вот вклады юрлиц увеличились на 15,8% или на 33 млрд драмов.