14 Սեպտեմբեր 2012 - 13:42 AMT
2012թ. սեպտեմբերի 12-13-ին իրացման կետերում կատարված ձվի շուկայի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ «Լուսակերտ ՏԹՖ» ՍՊԸ-ի կողմից 08.09.12թ. և 13.09.12թ. օրերին արտադրված,«Արզնի Տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի կողմից 10.09.12թ. արտադրված, «Աշտարակ ձու» ՍՊԸ-ի կողմից 29.08.12թ., 03.09.12թ. և 05.09.12թ. օրերին արտադրված ձվերը հանդիսանում են ոչ թարմ:
Լաբորատոր փորձաքննության և փորձագիտական եզրակացության արդյունքում պարզվել է նաև, որ մակնշման և արտադրության օրերը չեն համապատասխանում:
Արտադրող տնտեսավարողներին տրվել է ձվի նշված խմբաքանակների՝ շուկայից հետկանչման հանձնարարական:
Ծառայությունը կոչով դիմում է սպառողներին պահպանել զգոնություն և մինչև իրացման ցանցից ամբողջ խմբաքանակի դուրսբերումը ձեռք չբերել և չօգտագործել ձու նշված խմբաքանակներից, հաղորդում է ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

14 Сентябрь 2012 - 13:41 AMT
Государственная служба безопасности продуктов питания Армении 12-13 сентября провела исследование рынка яиц в точках реализации, в результате чего стало ясно, что произведенные со стороны ООО «Лусакертская племенная птицефабрика» от 08.09.12, ОАО «Арзнийская племенная птицефабрика» от 10.09.12 и ООО «Аштарак дзу» от 29.08.12, 03.09.12 и 05.09.12 яйца были несвежими.
Более того, как сообщает пресс-служба инспекции, лабораторные и экспертизные заключения свидетельствуют о том, что маркировка и дата изготовления не соответствуют.
В связи с этим Государственная служба безопасности продуктов питания поручила хозсубъектам отзывать из точек реализации указанные партии яиц.
«Госслужба обращается с призывом к потребителям быть бдительными и не приобретать яйца из указанных партий до их полного изъятия из точек реализации», – говорится в сообщении.