19 Սեպտեմբեր 2012 - 12:26 AMT
Հայաստանի 2013-ի պետական բյուջեի նախագծում ընկած են տնտեսական աճի միտումներ, կարծում է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Սակայն, նրա կարծիքով, անհրաժեշտություն կա վերանայել տնտեսական քաղաքականությունը զբաղվածության և միգրացիայի խնդիրները լուծելու համար: «2013-ի պետբյուջեի նախագիծն ընդամենը պահպանողական է և ապահվում է 2012-ի պետբյուջեի շարունակությունը»,- սեպտեմբերի 19-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ 2013-ի պետբյուջեի եկամուտները պլանավորվում է սահմանել 1 տրիլիոն դրամի սահմաններում, ծախսերը` 1,120 տրիլիոն դրամի, դեֆիցիտը` 120 մլրդ դրամի մակարդակում:
Հաշվի առնելով այն, որ 2012-ի պետբյուջեում եկամուտները նախատեսված են 911,6 մլրդ դրամի չափով, ծախսերը` 1044,1 մլրդ դրամի, իսկ դեֆիցիտը` 132,5 մլրդ դրամի, պետք է նշել, որ նոր պետբյուջեի ցուցանիշներն ավելի բարձր կլինեն:
Սաֆարյանը երկրի տնտեսության ապագան տեսնում է զարգացած արդյունաբերության մեջ: «Այս տարի արդյունաբերության ծավալը սպասվում է 1.060 տրիլիոն դրամի մակարակում անցած տարվա 992 մլրդ դրամ ցուցանիշի փոխարեն»,- ասել է նա:
2013-ին տնտեսական աճի շարժիչ ուժերի շարքում Սաֆարյանը նշել է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի շինարարությունը, Վանաձոր-Ֆիոլետովո նոր երկաթուղային ճյուղի կառուցումը, ինչպես նաև «Նաիրիտ» գործարանի գործարկման հնարավորությունը, քանի որ Ռուսաստանի կողմից սպասվում է դրա ֆինանսավորման դրական պատասխան:

В проекте государственного бюджета Армении на 2013 год заложены тенденции экономического роста, считает председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. Однако, по его мнению, есть необходимость в пересмотре экономической политики для решения проблем занятости и миграции.
«Проект госбюджета на 2013 год всего лишь консервативный и обеспечивает продолжение госбюджета в 2012 года», – сказал он 19 сентября на пресс-конференции в Ереване.
Он напомнил, что доходы госбюджета на 2013 год планируется установить в пределах 1 трлн драмов, расходы – 1,120 трлн драмов, дефицит – на уровне 120 млрд драмов.
С учетом того, что в госбюджете 2012 года доходы предусмотрены в размере 911,6 млрд драмов, расходная часть – 1044,1 млрд драмов, а дефицит – 132,5 млрд драмов, надо отметить, что показатели нового госбюджета будут выше.
Председатель Союза отечественных производителей видит будущее экономики страны в развитой промышленности.
«В этом году объем промышленности ожидается на уровне 1,060 трлн драмов против прошлогоднего показателя в 992 млрд драмов», – сказал он.
Среди локомотивов экономического роста в 2013 году Вазген Сафарян назвал строительство автомагистрали «Север-Юг», новой железнодорожной ветки «Ванадзор-Фиолетово», а также возможность запуска химгиганта «Завода Наирит», поскольку ожидается положительный ответ для его финансирования со стороны России.