19 Սեպտեմբեր 2012 - 13:30 AMT
Հայաստանի և Բելառուսի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է ավելի քան մեկուկես անգամ, բայց Արմեն Խաչատրյանը դժգոհ է
Առևտրային հարաբերությունների և գործարար կապերի զարգացման համար Բելառուսը և Հայաստանը պետք է ընդամենը ստեղծեն բարենպաստ տնտեսական պայմաններ, իսկ հետո «բիզնեսն ինքը կգտնի իր ճանապարհը»: Սեպտեմբերի 19-ին Մինսկում մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Բելառուսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Խաչատրյանը:
Դիվանագետը հաղորդել է, որ Հայաստանում բելառուսական ապրանքների արտահանումը կազմել է 21,7 մլն դոլար (աճել է 51.4 տոկոսով 2011-ի նույն շրջանի համեմատ), իսկ Հայաստանից ներկրումը` 3.5 մլն դոլար (աճել է 61,6 տոկոսով): «Վերջին տարում արտաքին ապրանքաշրջանառությունն աճել է ավելի քան մեկուկես անգամ, ընդ որում ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Բելառուսից արտահանումը գրեթե նույնն է` ավելի քան 50 տոկոս: Բայց անձամբ ես դժգոհ եմ այդ թվերից, մենք շատ մեծ հեռանկար ունենք: Մենք պետք է ավելի շատ և ակտիվ աշխատենք: Մենք պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծենք, իսկ բիզնեսն ինքը կգտնի իր ճանապարհը»,- հայտարարել է դեսպանը:
Բարենպաստ պայմանների տակ Խաչատրյանը ենթադրում է նաև բյուրոկրատական քաշքշուքների կրճատում: «Հիմնականում մենք ամեն ինչ ունենք, որպեսզի զարգացնենք մեր հարաբերությունները և համատեղ բիզնեսը»,- կարծում է դիվանագետը, հաղորդում է ԲելաՊանը:

19 Сентябрь 2012 - 13:16 AMT
Товарооборот между Арменией и Беларусью вырос более чем в полтора раза, но Армен Хачатрян все равно недоволен
Для развития торговых отношений и бизнес-связей между Беларусью и Арменией необходимо лишь создать благоприятные экономические условия, а дальше "бизнес сам найдет себе дорогу". Такое мнение посол Армении в Беларуси Армен Хачатрян высказал 19 сентября на пресс-конференции в Минске.
Дипломат сообщил, что экспорт белорусских товаров в Армению составил 21,7 млн. долларов (вырос на 51,4% к аналогичному периоду 2011 года), а импорт из Армении — 3,5 млн. долларов (вырос на 61,6%). "Внешнеторговый оборот за последний год вырос более чем в полтора раза, причем рост экспорта как из Армении, так и из Беларуси почти одинаков — более 50%. Но лично я недоволен этими цифрами — у нас есть очень большая перспектива. Мы должны намного больше и активнее работать. Мы должны создавать благоприятные условия — а бизнес сам найдет себе дорогу", — заявил посол.
Под благоприятными условиями Хачатрян подразумевает в том числе сокращение бюрократических проволочек. "В остальном у нас есть все, чтобы развивать наши отношения и совместный бизнес", — считает дипломат, сообщает БелаПан.