20 Սեպտեմբեր 2012 - 08:49 AMT
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը զեկուցել է կառավարության նիստում պետգնումների ոլորտում կատարված աշխատանքի մասին: Մասնավորապես, ըստ նրա, բազմաթիվ թերացումները պայմանավորված են ոչ թե կանոնակարգող դաշտով, որտեղ նույնպես խնդիրներ կան, այլ վարչարարության նորմերով: «Ներդրվել է համակարգ, որը բացասական հետևանքներ է ունեցել»,-ասել է նա:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցին կոնկրետ քայլերի մասին նախարարը պատասխանել է. «Առաջարկում եմ փոխել Պետգնումների աջակցության կենտրոնի ղեկավարությունը ի դեմս ղեկավար Հակոբ Բեգլարյանի և նրա տեղակալի, որոնց հետ են կապված այդ թերացումներն ու այդ պրակտիկան»,-ասել է նա:
Վարչապետը հանձնարարել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանին հրամանագիր նախապատրաստել այդ երկու պաշտոնյաներին պաշոտններից հեռացնելու մասին:
Վաչե Գաբրիելյանը նշել է նաև, որ ստուգումների արդյունքում հաջողվել է 0,5 մլրդ դրամ վերադարձնել պետբյուջե այն բանի շնորհիվ, որ դեղորայքի պետգնումների համար մրցույթը 2,5 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարով անցկացվեց երկրորդ անգամ:
Սեպտեմբերի 15-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհուրդակցություն անցկացրեց կառավարությունում պետգնումների հարցով:
Նախագահի վերահսկիչ ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը ներկայացրեց հիմնական արդյունքներն ու եզրակացությունները ծառայության վերաբերյալ, որոնց համաձայն պետգնումների ընթացքում արձանագրվել են մի շարք երևույթներ, որոնք հակասում են օրենսդրության պահանջներին ու սկզբունքներին: Լիազոր մարմինները չեն կատարում պարտավորությունները լիարժեք կերպով, իսկ պատվիրատուները օգտվում են օրենսդրության մեջ առկա սողանցքերից, արդյունքում չի ապահովվում պետգնումների մրցունակությունը, թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը:
Նախագահը նաև խիստ դժգոհություն հայտնեց պատասխանատու անձանց աշխատանքից՝ հիշեցնելով, որ պետգնումների գործընթացը ժամանակին ապակենտրոնացվեց հենց կառավարումն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Նախարարը հանձնարարեց հանդիպման մասնակիցներին խորհրդակցություններ անցկացնել իրենց ղեկավարած գերատեսչություններում և հստակ բացատրել, որ նման խախտումների դեպքում հեռացումն աշխատանքից կամ նկատողությունը բավարար չեն լինի:
Խնդրահարույց ոլորտների թվում նախագահը նշեց շինարարությունը, տրանսպորտն ու կապը, պաշտպանությունը, առողջապահությունը, մասնավորապես, դեղորայքի շուկան:
Վարչապետը հավաստիացրեց նախագահին, որ արծարծված հարցերը մանրակրկիտ ձևով կքննարկվեն կառավարությունում, իսկ նախագահին կներկայացվի խնդիրների լուծման ժամանակացույցը:

Министр финансов Армении Ваче Габриелян отчитался на заседании правительства РА о проделанной работе в сфере организации госзакупок. В частности, по его словам, многочисленные упущения обусловлены не регламентами и регулирующим полем, где также есть проблемы, а нормами администрирования. “Была внедрена система, которая имеет отрицательные последствия”, – сказал он.
На вопрос премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна о предлагаемых конкретных шагах, министр ответил: “Предлагаю сменить руководство Центра содействия госзакупкам – в лице главы Акопа Бегларяна и его заместителя, которые имеет связь с этими недочетами и этой практикой”, – сказал он.
Премьер поручил главе администрации правительства Давиду Саргсяну подготовить указ об освобождении этих должностных лиц сегодня.
Ваче Габриелян также сообщил, что в результате проверок удалось вернуть в госбюджет 0,5 млрд драмов благодаря тому, что конкурс на госзакупку в сфере лекарств на общую сумму в 2,5 млрд драмов был проведен повторно.
Президент Армении Серж Саргсян 15 сентября провел совещание в правительстве по вопросу госзакупок.
Руководитель контрольной службы президента Ованнес Овсепян представил основные результаты и заключения отчета службы, согласно которым в процессе госзакупок допускается ряд явлений, противоречащих требованиям и принципам законодательства. Уполномоченные органы не выполняют своих обязательств полноценным образом, а заказчики вдобавок пользуются и лазейками в законодательстве, не обеспечивая конкурентные, прозрачные и эффективные процессы закупок.
Президент выразил сильное недовольство работой ответственных лиц, напомнив, что процесс госзакупок в свое время был децентрализован именно для того, чтобы министерства могли эффективнее им управлять.
Глава государства поручил участникам встречи провести совещания в руководимых ими ведомствах и внятно объяснить, что в случае подобных нарушений увольнение с работы или выговор достаточными не будут.
Среди проблемных отраслей президент назвал градостроительство, транспорт и связь, оборону, здравоохранение и, в частности, рынок лекарств. Глава государства поручил Службе национальной безопасности и Генеральной прокуратуре серьезнейшим образом изучить вопрос эффективности управления бюджетом.
Премьер-министр Тигран Саркисян заверил главу государства, что поднятые вопросы будут подробно обсуждены в правительстве, а президенту будет представлен график решения проблем.