20 Սեպտեմբեր 2012 - 12:37 AMT
Տոնական օրերը, ինչպես նաև երկուշաբթին, ոչ աշխատանքային էին, ուստի «Զվարթնոց» օդանավակայանին «Արմավիայի» ընթացիկ պարտքերի վճարումը ժամանակին չի կատարվել: Նման հայտարարություն է տարածել ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ավիաընկերությունը:
«Այդ վճարումը հնարավոր է միայն 2-3 օրվա ընթացքում, այլապես անհնար է: Ուստի դա օդանավակայանի կողմից նախազգուշացում է: Իսկ այսօր տոների նախաշեմին օդանավակայանը ցանկանում է, որպեսզի «Արմավիան» կանխավճար կատարի, քանի որ հաջորդ օրերը կրկին ոչ աշխատանքային են լինելու: Դա նույնպես անհնար է, իսկ ազգային ավիափոխադրողին Անկախության տոնի նախաշեմին նման կերպ նախազգուշացնելը (ուշացումներով և ուղևորների համար անհարմարություններով) սխալ է»,- ասվում է ընկերության հայտարարությունում:
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը դեռևս սեպտեմբերի 19-ի երեկոյան կրկին կասեցրել է «Արմավիա» ավիաընկերության չվերթների սպասարկումը կուտակված պարտքերի պատճառով: Այնուամենայնիվ, ազգային ավիափոխադրողին թույլատրվել է իրականացնել թռիչքները ուղևորներին անհանգստություն չպատճառելու համար: Սակայն սեպտեմբերի 20-ի առավոտից օդանավակայանը չի սպասարկում «Արմավիայի» չվերթները:
Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցին են հայտնել օդանավակայանի մամլո ծառայությունում, «Արմավիա» ընկերությունը կրկին պարտքեր է կուտակել: «Մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված և լավ նորությունների ենք սպասում ավիաընկերությունից»,-ասել է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը:
Սա արդեն առաջին դեպքը չէ, երբ օդանավակայանը դադարեցնում է ավիաընկերության չվերթների սպասարկումը պարտքերի պատճառով: Ըստ նրա, «Արմավիան» զգալիորեն գերազանցել է նախատեսված պարտքի սահմանաչափը սեպտեմբերի սկզբին, այդ պատճառով էլ դադարեցվել է չվերթների սպասարկումը:

Праздничные дни, включая понедельник, были нерабочими, то оплата по текущим долгам “Армавиа” перед аэропортом вовремя не поступила. Такое заявление распространил национальный авиаперевозчик – авиакомпания «Армавиа».
«Данное поступление возможно лишь в течение 2-3- дней, иначе невозможно. Поэтому, это своего рода, предупреждение со стороны аэропорта. А сегодня, в преддверие праздников аэропорт хочет, чтобы “Армавиа” произвела предоплату, поскольку следующие дни вновь будут нерабочими. Это также невозможно, а предупреждать “Армавиа” – национального авиаперевозчика подобным образом (задержками и неудобствами для пассажиров) в преддверие Дня Независимости – неправильно», – говорится в заявлении компании.
Международный аэропорт «Звартноц» приостановил обслуживание рейсов авиакомпании «Армавиа» еще вечером 19 сентября из-за скопившихся долгов. Тем не менее, национальному авиаперевозчику было разрешено совершить полеты, чтобы пассажиры избежали неудобств. Однако с утра 20 сентября аэропорт не обслуживает рейсы «Армавиа».
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе «Звартноца», компания вновь нарастила свою задолженность перед аэропортом.
«Мы оптимистически настроены и ждем благих вестей от авиакомпании», – сказал пресс-секретарь «Звартноца» Геворг Абраамян.
Это уже не первый случай, когда аэропорт «Звартноц» прекращает обслуживание рейсов авиакомпании из-за неуплаченных долгов.
По его словам, «Армавиа» значительно превысила допустимый предел задолженности с начала сентября, в силу чего аэропорт и прекратил обслуживание ее рейсов.