20 Սեպտեմբեր 2012 - 14:34 AMT
Հայաստանում 2012 թվականի օգոստոսին միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2011-ի նույն շրջանի համեմատ աճել է 6,6 տոկոսով` կազմելով 121 065 դրամ: Ընդ որում ամսական կտրվածքով աշխատավարձի ցուցանիշը նվազել է 4,1 տոկոսով: Միաժամանակ 2012թ. հունվար-օգոստոսին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի աճը կազմել է 5,5տոկոս` հասնելով 118 174 դրամի:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, պետական կազմակերպություններում 2012թ. օգոստոսին աշխատավարձը 2011-ի նույն շրջանի համեմատ աճել է 2,3 տոկոսով` կազմելով 100 016 դրամ, իսկ ամսական կտրվածքով աճը կազմել է 5,7 տոկոս: Ընդ որում 2012թ. հունվար-հուլիսին 2011թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ պաշտոնյաների աշխատավարձի աճը կազմել է 4,2 տոկոս` հասնելով 93 903 դրամի:
Ոչ պետական կազմակերպություններում աշխատավարձի աճը օգոստոսին կազմել է 6 տոկոս` հասնելով 147 367 դրամի: Ընդ որում 2012թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ գրանցվել է 2 տոկոս անկում: Միաժամանակ 2012թ. հունվար-օգոստոսին 2011թ. նույն հատվածի համեմատ աշխատավարձերի աճը կազմել է 5,4 տոկոս` հասնելով 145 241 դրամի:
Իսկ պետական կազմակերպություններում աշխատավարձի աճը օգոստոսին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 7,5 տոկոս` մինչև 97 911 դրամի: Ընդ որում 2012թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ գրանցվել է 6,8 տոկոս անկում: Միաժամանակ 2012թ. հունվար-օգոստոսին 2011թ. նույն հատվածի համեմատ աշխատավարձերի աճը կազմել է 5,3 տոկոս` հասնելով 95 019 դրամի:

Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в августе 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года увеличилась на 6,6%, составив 121 065 драмов. При этом в месячном разрезе показатель зарплаты сократилась на 4,1%. Одновременно в январе-августе 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года рост зарплаты составил 5,5% – до 118 174 драмов.
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в госорганизациях среднемесячная зарплата в июле 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года увеличилась на 2,3%, составив 100 016 драмов, а в месячном разрезе рост составил 5,7%. При этом в январе-июле 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года рост зарплаты у чиновников составил 4,2% – до 93 903 драмов.
В негосударственных организациях рост зарплаты в августе 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года составил 6% – до 147 367 драмов. При этом в августе по сравнению с июлем 2012 года был зафиксирован спад на 2%. Одновременно в январе-августе 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года рост зарплаты составил 5,4% – до 145 241 драмов.
А вот в государственных организациях рост зарплаты в августе 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года составил 7,5% – до 97 911 драмов, при этом в августе по сравнению с июлем 2012 года был зафиксирован спад на 6,8%%. Одновременно в январе-августе 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года рост зарплаты составил 5,3% – до 95 019 драмов.