Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 24-ի նիստում տուգանել է 27 տնտեսվարող սուբյեկտների, որոնք պետգնումների մրցույթի արդյունքներով սննդամթերք են մատակարարել մանկապարտեզներին, նախորդ տարվա եկամուտի 1 տոկոսի չափով, անբարեխիղճ մրցակցության համար: Ուսումնասիրության նպատակն էր պարզել, թե որքանով են արդյունավետ օգտագործվում պետության կողմից մանկապարտեզներին հատկացվող ֆինանսական միջոցները և որքանով են բարեխիղճ աշխատում սննդի մատակարար հանդիսացող տնտեսվարողները:
Վարույթի շրջանակներում ուսումնասիրվել է հանրապետության ողջ տարածքում գործող 575 մանկապարտեզի գործունեությունը: Արդյունքում բացահայտվել են ոչ միայն մրցութային կանոնների խախտման, այլ նաև մատակարար ընկերությունների կողմից անբարեխիղճ վարքագծի տասնյակ դեպքեր:
ՏՄՊՊՀ կողմից բացահայտվել են մի շարք դեպքեր, երբ տնտեսվարողները մանկապարտեզների հետ կնքել են կարագի մատակարարման պայմանագիր, սակայն կարագի փոխարեն սփրեդ՝ բուսասերուցքային խառնուրդ, են առաքել, իսկ հաշիվ-ապրանքագրերում ներկայացրել որպես էժան սերուցքային կարագ:
Այսպես է վարվել օրինակ «Լույսաշխարհ» ՍՊԸ-ն, որը շահել էր մանկապարտեզներին կարագ մատակարարելու մրցույթը: Ավելին, ըստ հանձնաժողովի, ընկերությունը գերշահույթ է տացել՝ 1265 դրամով գնելով «Տուլչինսկի» սփրեդը և վաճառելով այն մանկապարտեզներին 1800 դրամով: Հանձնաժողովը ընկերությանը մեղադրել է անբարեխիղճ մրցակցության մեջ, որին նրա լիազոր ներկայացուցիչը հայտարարել է, թե տնտեսվարող սուբյեկտները տեղեկություն չունեն այն մասին, որ սփրեդը կարագ չէ, և ներկայացնում են այն որպես էժան կարագ:
Իր հերթին ՏՄՊՊՀ ներկայացուցիչն ապացուցել է, որ արտադրողի հավաստագրում հստակ գրված է , որ դա սփրեդ է,. ոչ թե կարագ: «Մենք դա որպես էժան կարագ առաքում ենք մանկապարտեզներին, քանի որ նրանք գնման այնքան ցածր գին են նշում, որ այդ գնով կարագ հնարավոր չէ ձեռք բերել»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ ընկերությունը միաժամանակ շահել է մրցույթը նաև զելանդական կարագի առաքման համար, որն օգտագործվում է ուտելու համար, այն դեպքում երբ սփրեդը խոհարարներն ավելացնում են ճաշի մեջ: Եվ իրոք, տնտեսվարող սուբյեկտները սփրեդը առաքել են մանկապարտեզներին 1000-1600 դրամով 1 կգ համար, այն դեպքում երբ կարագը շուկայում 2 անգամ ավելի թանկ է:
Բացի այդ, հանձնաժողովը բացահայտել է նաև, որ մանկապարտեզների տնօրենները, հատկապես մարզերում, հատկացված միջոցներով ձեռք են բերել այնպիսի սննդամթերք, որը չի մտնում երեխաների սննդակարգի մեջ՝ սուրճ, սուջուխ, պահածոներ, կծու բիբար: Այդ ապրրանքների գներն արտացոլված են հաշիվ-ապրանքագրերում:

24 Сентябрь 2012 - 08:59 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении на заседании 24 сентября оштрафовала 27 хозяйствующих субъектов, которые в результате конкурса по госзакупкам поставляли в детсады продукты питания за проявление недобросовестной конкуренции в размере 1% от прошлогодней выручки.
В целом со стороны антимонопольного органа Армении была изучена деятельность 575 детсадов по всей республике с целью выяснения, насколько эффективно расходуются средства, выделяемые государством детсадам, и насколько добросовестно работают поставщики продуктов питания.
В первую очередь изучения ГКЗЭК показали, что несколько хозсубъектов выиграли конкурс на поставку сливочного масла в детсады. На самом же деле поставщики продавли детсадам спред (род пищевых продуктов на основе смеси растительных и молочных жиров), а в счет-фактуре представляли его под видом дешевого сливочного масла.
Точно так поступила компания ООО «Луйсашхар», которая выиграла конкурс на поставку масла в детсады. Более того, по данным Комиссии, компания получила сверхприбыль, когда закупала у производителя растительно-сливочного спреда «Тульчинский» по цене 1265 драмов, а продавала детсадам по 1800 драмов. Комиссии обвинила компанию «Луйсашхар» в проявлении недобросовестной конкуренции, на что ее уполномоченный представитель заявил, что на сегодняшний день хозсубъекты не владеют информацией о том, что спред – это не масло, и выдают его под видом дешевого масла.
В свою очередь представитель ГКЗЭК привел доказательства того, что в сертификате, выданного производителем отсчетно указано, что это не масло, а спред. «Мы поставляем этот продукт в детсады в качестве дешевого масла, поскольку детсады объявляют такую низкую цену закупа, что по такой цене невозможно его приобрести», – подчеркнул он. При этом он добавил, что компания одновременно выиграла конкурс и на поставку Зеландского масла, которое употребляется в пищу в натуральном виде, в то время как спреди повара в детсадах добавляют в обед. И действительно, хозсубъекты поставляли спред в детсады по цене 1000-1600 дрмов за 1 кг, в то время когда на рынке настоящее масло стоит в 2 раза дороже.
Помимо этого, сотрудники ГКЗЭК выяснили, что директора детсадов на выделенные государством средства, особенно в областях Армении, приобретали такие продукты, которые не входят в рацион маленького ребенка, – кофе, суджух, горький перец, рыбные и мясные (тушенк) консервы и другое. Что самое интересное, цены этих продуктов отражаются в представленных руководителями детсадов счет-фактурах.