24 Սեպտեմբեր 2012 - 11:28 AMT
2011 թվականի սկզբից Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հարկաբյուջետային քաղաքականությանը զուգահեռ խստացրել էր դրամավարկային պայմանները, նպատակ ունենալով մեղմացնել բարձր գնաճը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Արթուր Ջավադյանը, ներկայացնելով ԱԺ հանձնաժողովներին ԿԲ եզրակացությունը 2011թ. բյուջեի կատարողականի մասին:
Ըստ նրա, տարվա երկրորդ կեսից գնաճային միջավայրի աստիճանական մեղմացման պայմաններում ԿԲ-ն հիմնականում չեզոք դրամավարկային քաղաքականություն է վարել:
Սեպտեմբերին ԿԲ-ն նվազեցրեց վերաֆինանսավորումը 0,5 տոկոսային կետով: Արդյունքում տարին ամփոփվեց 4,7 տոկոս գնաճի ցուցանիշով:

24 Сентябрь 2012 - 11:15 AMT
Артур Джавадян: В результате денежно-кредитной политики ЦБ РА, 2011 год был обобщен показателем инфляции в 4,7%
Параллельно с налогово-бюджетной политикой, Центральный банк Армении с начала 2011 года ужесточил денежно-кредитные условия с целью смягчения сформировавшейся высокой инфляционной среды. Об этом заявил глава Центрального банка Армении Артур Джавадян, представляя парламентским комиссиям заключение ЦБ РА по отчету о выполнении бюджета на 2011 год.
По его словам, со второй половины года в условиях постепенного смягчения инфляционной среды ЦБ в основном придерживался нейтральной денежно-кредитной политики, оставляя неизменной ставку рефинансирования. При этом, в сентябре ЦБ снизил ставку рефинансирования на 0,5 процентных пункта. В результате подобной денежно-кредитной политики год был обобщен показателем инфляции в 4,7%.