Հայաստանի էկոնոմիկան զարգացման դրական դինամիկա է գրանցում և այժմ ճիշտ ժամանակն է քննարկելու ներդրումների իրականացման հնարավորությունն ու համագործակցության նոր ուղիներ որոնել, սեպտեմբերի 24-ին Երևանում ասել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը՝ ելույթ ունենալով հայ-ֆրանսիական համաժողովի բացմանը:
Համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել 20 գործարարներ Մարսելից, որոնք ներկայացնում են առևտրի, նորաձևության, շինարարության, ՏՏ, կահույքի արտադրության, բժշկության ոլորտները, ինչպես նաև Մարսելի ԱԱՊ ներկայացուցիչները: «Ֆրանսիան Հայաստանի կարևորագույն գործընկերն է, երկրում գործում է մոտ 100 ընկերություն ֆրանսիական կապիտալով, այդ թվում Orange, Crédit Agricole, Pernod Ricard: Սա վկայում է այն մասին, որ հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը ոչ միայն զարգացման հեռանկարներ ունի, այլ նաև բավականին զարգացած է»,-ասել է նախարարը: Նախարարը հավելել է, որ ֆրանսիական պատվիրակության այցի նպատական է ծանոթանալ Հայաստանի տնտեսությանը և շփման նոր ուղիներ գտնել առևտրատնտեսական համագործակցության և ներդրումների առումով:
«Մենք առաջին անգամը չէ, որ Հայաստանում ենք, քանի որ կան պոտենցիալ ներդրողներ, որոնք ցանկանում են ներդրումներ կատարել երկրում»,-ասել է հայ-ֆրանսիական Առևտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Բերնար Օրասյանը:

Экономика Армении фиксирует положительную динамику развития и сейчас самое время обсуждать возможности осуществления инвестиций и поиска новых путей сотрудничества, сказал 24 сентября в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян, выступая на открытии армяно-французского форума.
Для участия в форуме в Армению прибыло порядка 20 предпринимателей из Марселя, представляющие такие сферы, как торговля, текстиль и мода, строительство, сфера ИТ, производство мебели, медицины, а также представители Торгово-промышленной палаты Марселя. «Франция является важнейшим партнером Армении, на территории республики действует порядка 100 компаний с французским капиталом, среди которых Orange, Crédit Agricole, Pernod Ricard. Это говорит о том, что армяно-французское сотрудничество имеет не только перспективы развития, но и находиться на высоком уровне развития », – сказал министр. В связи с этим глава госведомства добавил, что целью визита французской делегации является ознакомление с экономикой Армении и поиска новых точек соприкосновения в торгово-экономическом сотрудничестве и в плане инвестиций.
«Мы уже не в первый раз посещаем Армению, поскольку есть потенциальные инвесторы, которые хотят инвестировать в этой стране», – сказал председатель французско-армянской Торгово-промышленной палаты Бернар Орасян.