Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի որոշմամբ Արա Գյուրջյանը նշանակվել է «Գնումների աջակցման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար՝ մինչև սահմանված կարգով «Գնումների աջակցման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պետի պաշտոնի համար մրցույթի անցկացման արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակցին նշված պաշտոնում նշանակելը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի որոշմամբ Հակոբ Բեգլարյանն ազատվել է «Գնումների աջակցման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պետի պաշտոնից:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը, որոշումը կայացվել է հաշվի առնելով Հայաստանի Աշխատանքային օրենսդրության համապատասխան դրույթները`ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում կազմված տեղեկանքի և Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարի գրության հիման վրա:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի նախագահ Սեժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 15-ին կառավարությունում ժողով է անցկացրել` կապված պետական գնումների հետ: Նախագահը խիստ դժգոհություն է հայտնել պատասխանատու մարմինների աշխատանքից, հիշեցնելով, որ պետգնումների գործընթացը ժամանակին ապակենտրոնցավել է այն նպատակով, որպեսզի նախարարությունները կարողանան ավելի արդյունավետ կառավարել այն:
Հանրապետության նախարարը հանձնարարել է հանդիպման մասնակիցներին ժողովներ կազմակերպել իրենց կողմից ղեկավարվող գերատեսչություններում և պարզ կերպով բացատրել, որ նման խախտումների պարագայում նկատողություններն ու աշխատանքից ազատելը բավարար չեն լինի:
Պրոբլեմային ճյուղերից նախագահն ընդգծել է քաղաքաշինությունը, տրանսպորտը և կապը, պաշտպանությունը, առողջապահությունը, և, մասնակիորեն, դեղերի շուկան: Նախագահը հանձնարարել է ԱԱԾ-ին և Գլխավոր դատախազությանը լրջագույն կերպով հետազոտել բյուջեի կառավարման արդյունավետության հարցը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը վստահեցրել է նախագահին, որ բարձրացված հարցերը մանրամասնորեն կքննարկվեն կառավարությունում, իսկ նախագահին կներկայացվի խնդիրների լուծման գրաֆիկը:

24 Сентябрь 2012 - 13:39 AMT
По решению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна исполняющим обязанности начальника государственной некоммерческой организации «Центр содействия закупкам» назначен Ара Гюрджяна.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, Ара Гюрджян будет занимать этот пост до подведения итогов конкурса на должность начальника Центра.
20 сентября начальник государственной некоммерческой организации «Центр содействия закупкам» Акоп Бегларян уволен решением премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна. Решение принято с учетом соответствующих положений Трудового кодекса Армении, на основе справки, составленной по результатам проведенного Контрольной службой при президенте Армении исследования, а также с учетом письма министра финансов Армении.
Надо отметить, что президент Армении Серж Саргсян 15 сентября провел совещание в правительстве по вопросу госзакупок. Президент выразил сильное недовольство работой ответственных лиц, напомнив, что процесс госзакупок в свое время был децентрализован именно для того, чтобы министерства могли эффективнее им управлять.
Глава государства поручил участникам встречи провести совещания в руководимых ими ведомствах и внятно объяснить, что в случае подобных нарушений увольнение с работы или выговор достаточными не будут.
Среди проблемных отраслей президент назвал градостроительство, транспорт и связь, оборону, здравоохранение и, в частности, рынок лекарств. Глава государства поручил Службе национальной безопасности и Генеральной прокуратуре серьезнейшим образом изучить вопрос эффективности управления бюджетом.
Премьер-министр Тигран Саркисян заверил главу государства, что поднятые вопросы будут подробно обсуждены в правительстве, а президенту будет представлен график решения проблем.