25 Սեպտեմբեր 2012 - 10:29 AMT
Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը քառօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Ավստրիայի, այնուհետև Իտալիայի Հանրապետություն:
Սեպտեմբերի 25-26-ը նախարարը կմասնակցի Վիեննայում կայանալիք Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների նախարարական համաժողովին, որի ընթացքում կքննարկվեն առևտրի, ներդրումների, ֆինանսների, զբոսաշրջության և էներգետիկայի ոլորտներին առնչվող հարցերը, ինչպես նաև եվրոպական երկրների հետ տնտեսական համագործակցության նոր հնարավորությունները:
Այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 26-ին նախարարը կհանդիպի Եվրոպական հանձնաժողովի Առևտրի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Փիթեր Բալասի, Ավստրիայի էկոնոմիկայի դաշնային նախարար Ռեյնոլդ Միթերլեհների և Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռիչարդ Բուշերի հետ: Սեպտեմբերի 26-28-ը ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը կմեկնի Հռոմ` մասնակցելու հայ-իտալական գործարար համաժողովին:
Սեպտեմբերի 27-ին Տիգրան Դավթյանը կհանդիպի Իտալիայի տնտեսական զարգացման նախարար Կորադո Պասերայի, Իտալիայի տուրիզմի ու սպորտի նախարար Պիերո Գնուդիի և Իտալիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Սանտո Սանտորոյի հետ:
Իսկ սեպտեմբերի 28-ին Հռոմում կկայանա գործարար համաժողով մոտ 200 իտալացի գործարարների մասնակցությամբ, որտեղ կներկայացվի Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և գործարար միջավայրը:
Համաժողովը կազմակերպվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Հայկական զարգացման գործակալության, Իտալիայի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության և Իտալիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի համատեղ ջանքերով, հաղորդում է էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը:

Министр экономики Армении Тигран Давтян с рабочим визитом отбудет в Австрию, где примет участие в министерской конференции стран Кавказа и Центральной Азии.
Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства экономики Армении, в ходе конференции в Вене будут обсуждаться вопросы торговли, инвестиций, финансов, туризма и энергетики, а также новые возможности экономического сотрудничества с европейскими странами.
В рамках визита 26 сентября министр встретится с заместителем генерального директора Европейской организации торговли Питером Баласом, федеральным министром экономики Австрии Рейнольдом Ситерлехнером и заместителем генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития Ричардом Бушером.
Затем Тигран Давтян отправится в Рим для участия в армяно-итальянском бизнес-форуме. Помимо этого, 27 сентября Тигран Давтян встретится с министром экономического развития Италии Корадо Пасера, министром туризма и спорта Пиеро Гнуди и председателем торгово-промышленной палаты Санто Санторо.
28 сентября в Риме состоится бизнес-форум с участием около 200 итальянских бизнесменов, где будут представлены инвестиционные возможности Армении и ее бизнес-среда.