26 Սեպտեմբեր 2012 - 08:11 AMT
ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանության և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը Հայաստանում տեղի կունենա Ռուսաստանի տուրիզմի միջազգային ակադեմիայի և Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի առաջին համատեղ զբոսաշրջային գիտարշավը՝ նվիրված դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին ՌԴ ու ՀՀ միջև: Գիտարշավի հիմնական խնդիրներից է երիտասարդական զբոսաշրջության զարգացումը, ինչը կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Գիտարշավի մասնակիցներին կընդունեն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Գիտարշավի ավարտին Հայաստանի զբոսաշրջության ինստիտուտում տեղի կունենա «կլոր սեղան», որի ժամանակ կքննարկվեն զբոսաշրջության զարգացման հարցերը, հայտնում է ՌԴ դեսպանության մամլո ծառայությունը:

Под эгидой посольства России в Армении и Министерства экономики Армении с 30 сентября по 9 октября 2012 г. в Армении пройдет первая совместная научно-туристическая экспедиция по Армении Российской международной академии туризма (РМАТ) и Армянского института туризма (АИТ) – филиала РМАТ, посвященная 20-летию установления дипломатических отношений между РФ и РА. Одной из основных задач экспедиции является развитие молодежного туризма с целью содействия укреплению и углублению дружественных отношений между Арменией и Россией.
Участников экспедиции примет Его Святейшество Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II, запланирована встреча с мэром г. Еревана Тароном Маргаряном.
По окончании экспедиции в Армянском институте туризма состоится «круглый стол», в ходе которого будут обсуждены вопросы развития туризма в Армении и совместная работа российской и армянской сторон по активизации этой важной сферы экономики, сообщает пресс-служба российского посольства.