27 Սեպտեմբեր 2012 - 13:52 AMT
2013թ. ՎՏԲ խումբը ծրագրում է ապահովել իր զուտ եկամտի 10% արտերկրում դուստր բանկերի մանրածախ բիզնեսի զարգասցման հաշվին: Այդ մասին հաղորդեց ՎՏԲ 24-ինախագահ-վարչության նահագահ Միխայիլ Զադորնովը ՎՏԲ խմբի /Երևան, Կիև, Ալմա – Աթա/ ղեկավարների հետ ընթացող վիդեո ասուլիսի ընթացքում, ասվում է PanARMENIAN.Net-ին տրամադրած ընկերության հաղորդագրության մեջ:
ՎՏԲ 24 մանրածախ մոդելը թույլ է տվել ՎՏԲ խմբի անդամ հանդիսացող բանկերին գրավել առաջատարի դիրքերը Հայաստանի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի շուկաներում: Միխայիլ Զադորնովի խոսքերով, ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ՎՏԲ -Հայաստան Բանկը դարձել է շուկայում առաջատարը գործառնական շահույթի ծավալով /տարբերությունը համախառն շահույթի և գործառնական ծախսերի միջև/ և ֆիզիկական անձանց ներդրած ավանդների ծավալով: Երկրում բանկի գործունեության մեկնարկի պահից մանրածախ վարկային պորտֆելը աճել է երեք, իսկ ավանդայինը`չորս անգամ:
ՎՏԲ-Ուկրաինա Բանկը ի շնորհիվ մանրածախ պրոդուկտների ակտիվ վաճառքի /մասնավորապես ավտովարկավորում և սպառողական վարկավորում/ կարողացավ մտնել երկրի խոշորագույն բանկերի տասնյակ` ֆիզիկական անձանց վարկավորման ծավալներով: Վերջին տարվա ընթացքում բանկը մեծացրել է իր վարկային պորտֆելը 46%-ով մինչև 20 մլրդ ռուբլի, իսկ ավանդայինը` 47%-ով մինչև 25.5 մլրդ ռուբլի:
ՎՏԲ խմբի դուստր բանկի մանրածախ բիզնեսի զարգացման մեկնարկը եղել է 2011 թվականին: Առաջին իսկ տարում ՎՏԲ-Ղազախստան բանկը ճանաչվել է որպես Ալմա-Աթայի առաջին բանկ` բնակչության սպասարկման որակով: 2011 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2012 թվականի հուլիսի 1 բանկը ավելացրել է վարկային պորտֆելը 3,6 մլրդ ռուբլով, ներգրավված միջոցների պորտֆելը` 1,9 մլրդ ռուբլով:
Ներկայումս քննարկվում է Private Banking սեգմենտին պատկանող հաճախորդների բանկային սպասարկումը` անկախ մշտական բնակության վայրից։ Ներկա դրությամբ արտոնյալ հաճախորդների սպասարկումը իրականացվում է Ռուսաստանի 8 քաղաքներում, Վրստանում, Հայստանում, Ուկրաինայում և Կիպրոսում: 2012 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ VIP հաճախորդների թիվը կազմում է ավելի քան 3 հազար մարդ, Private Banking ավանդային պորտֆելի ծավալը գերազանցում է 200 մլրդ ռուբլին:

В 2013 году Группа ВТБ ставит задачу обеспечить 10% своей чистой прибыли за счет развития розничного бизнеса дочерних банков за рубежом. Об этом сообщил президент – председатель правления ВТБ24 Михаил Задорнов в ходе состоявшегося телемоста с руководителями дочерних банков Группы ВТБ в Ереване, Киеве и Алматы.
Розничная модель ВТБ24 уже позволила дочерним банкам Группы ВТБ выйти на лидирующие позиции на рынках Армении, Украины и Казахстана. По словам Михаила Задорнова, в первом полугодии текущего года «Банк ВТБ (Армения)» стал лидером рынка по объему операционной прибыли (разность между валовой прибылью и операционными затратами банка) и объему частных вкладов физических лиц. С момента старта работы банка в республике размер его розничного кредитного портфеля вырос в три раза, а розничного портфеля депозитов – в четыре раза.
«ВТБ Банк» (Украина) благодаря активным продажам розничных продуктов (в частности, автокредитования и потребительского кредитования) сумел войти в десятку крупнейших банков страны по объему кредитов физическим лицам. За последний год банк увеличил свой портфель кредитов физическим лицам и малому бизнесу на 46% до 20 млрд. рублей, а портфель привлеченных средств – на 47% до 25,5 млрд. рублей.
Старт развития розничного бизнеса дочернего банка Группы в Казахстане состоялся в 2011 году. В первый же год своей работы Банк ВТБ (Казахстан) был признан 1-м банком в Алматы по качеству обслуживания населения (результаты исследования консалтингового агентства Розница.KZ). С 1 июля 2011 года по 1 июля 2012 года банк увеличил кредитный портфель на 3,6 млрд. рублей, портфель привлеченных средств – на 1,9 млрд. рублей.
В настоящее время рассматривается вопрос о доступе клиентов сегмента Private Banking к услугам банка вне зависимости от места постоянного проживания. На данный момент обслуживание привилегированных клиентов проходит в восьми городах России, в Грузии, Армении, на Украине и Кипре. На 1 сентября 2012 года общее число VIP-клиентов Группы составляет более 3 тысяч человек, объем депозитного портфеля Private Banking превышает 200 млрд. рублей. Об этом говорится в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-службой ЗАО «Банк ВТБ (Армения)».