Հայաստանում մրգի և բանջարեղենի մթերման գործընթացը շարունակվում է նորմալ ռեժիմով, սեպտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը:
Նրա խոսքով, որոշ դժվարություններ են առաջացել Տավուշի մարզում, կապված նրա հետ, որ Իջևանի գինու-կոնյակի գործարանը հրաժարվել է դեղձ մթերել, սակայն Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ խորհրդակցությունից հետո այդ խնդիրը լուծվել է: «Երկրի նախագահի միջամտությունից հետո դեղձի և լոլիկի մթերման ծավալը բարձացել է 30-40 տոկոսով»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է փոխնախարարը, 2012-ին բանջարեղենի պահանջարկը կազմել է 59 500 տոննա, իսկ մրգի` 32 500 տոննա:
Վերամշակող ընկերությունների կողմից արդեն մթերվել է 26 000 տոննա միրգ և բանջարեղեն, ինչպես նաև 35 000 տոննա խաղող: Նա նաև հաղորդել է, որ վերամշակող ընկերությունները պայմանագրեր են կնքել 6 900 ֆերմերների հետ միրգ և բանջարեղեն մթերելու գծով, որոնցից 5 900-ը` խաղողի մթերման պայմանագրեր: «Ընկերությունները վճարում են իրականացնում տեղում կամ 7-10 բանկային օրվա ընթացքում, այնուամենայնիվ, նրանք մինչև ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 1-ը պետք է վճարեն ֆերմերներին»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է մթերվող գյուղատնտեսական արտադրանքին, ապա, մասնավորապես, առատ բերքի պատճառով այս տարի 1 կգ դեղձը մթերվել է 50 դրամով, ինչը ցածր է անցած տարվա գնից, 1 կգ պոմիդորը` 35 դրամով, խաղողը` 1 կգ համար 140 դրամով (10 դրամով ավելի):

28 Сентябрь 2012 - 08:15 AMT
Процесс закупа овощей и фруктовв Армении продолжается в нормальном режиме, заявил 28 сентября на пресс-конференции в Ереване заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. По его словам, некоторые трудности были в Тавушскйо области Армении, связанные с отказом Иждеванского винно-коньячного завода по закупу персиков, однако после совещания у президента Армении Сержа Саргсяна, эта проблема была решена. «После вмешательства главы государства по линии персиков и помидор объем закупа был выше на 30-40%», – сказал он.
Как сообщил замминистра, спрос на овощи в 2012 году составил 59 500 тонн, а на фрукты – 32 500 тонн. Со стороны перерабатывающих компаний уже закуплено 26 000 тонн овощей и фруктов, а также 35 000 тонн винограда. Он также сообщил, что перерабатывающие компании заключили 6 900 договоров с фермерами по линии закупа овощей и фруктов, из которых 5 900 – договоров на закуп винограда. «Компании осуществляют оплату непосредственно либо в течение 7-10 банковских дней, тем не менее, они должны до 1 ноября текущего года полностью расплатиться с фермерами», – сказал он.
Что же касается цен на закупаемую сельхоз продукцию, то, в частности, в силу большого урожая 1 кг персиков в этом году закупался по 50 драмов, что ниже прошлогодней цены, цена 1 кг помидор не изменилась – до 35 драмов, виноград же закупался на 10 драмов дороже (140 драмов за 1 кг).