1 Հոկտեմբեր 2012 - 09:45 AMT
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ-ն հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է արժեկտրոնային պարտատոմսերի 5-րդ թողարկման մասին: «Սա աննախադեպ քայլ է, քանի որ մենք առաջինն ենք թողարկում դոլարային պարտատմոսեր»,-հայտարարել է բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը: Ըստ նրա, թողարկվել է 40 000 անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնայինպարտատոմս՝ 25 մլն դոլար անվանական արժեքով, 9 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, 36 ամիս շրջանառության ժամկետով:
«Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը իրականացվելու է հոկտեմբերի 5-ից՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում»,-ասել է նա:
Հարությունյանը հավելել է, որ պարտատոմսերը ցուցակվելու են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա բորսայում, իսկ որպես գնանշող հանդես կգա «Ռենեսա» ներդրումային ընկերությունը:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի Գլխավոր տնօրեն՝ Կոնստանտին Սարոյանը ողջունեց ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ պարտատոմսերի այս թողարկումը հատկապես ուշագրավ է նրանով, որ այն առաջինն է ՀՀ արժեթղթերի շուկայում արտարժույթով արտահայտված արժեթղթերի շարքում:

1 Октябрь 2012 - 09:18 AMT
ОАО «Араратбанк» 1 октября объявил о пятой эмиссии облигаций на рынке капитала Армении. «Это беспрецедентный шаг, поскольку мы первыми выпускаем валютные облигации», – заявил заместитель исполнительного директора банка Давид Арутюнян. По его словам, будет эмитировано 40 000 именных, недокументарных, купонных облигаций, номинальной стоимостью в 25 долларов США со сроком погашения в 36 месяцев, 9% годовой доходностью. «Размещение облигаций будет начато с 5 октября и продлиться в течение 10 рабочих дней», – сообщил он.
Давид Арутюнян добавил, что облигации пройдут листинг на фондовой биржи NASDAQ OMX Армения, а маркет-мейкером выступит инвестиционная компания «Ренеса».
«Это новая страница в истории развития рынка капитала Армении», – сказал генеральный директор фондовой биржи NASDAQ OMX Армения Константин Сароян. В связи с этим он добавил, что эмиссия валютных облигаций является хорошей возможностью, в качестве альтернативного инструмента, для граждан хранить свои сбережения.