1 Հոկտեմբեր 2012 - 12:36 AMT
Իրաքը սեպտեմբերին բարձրացրել է նավթի արտահանումը մինչև 30 տարվա առավելագույն մակարդակի, երկուշաբթի օրը հաղորդել է նավթային արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցիչը:
Արտահանումը բարձրացրել է օրական մինչև 2.6 միլիոն բարել օգոստոսին 2.565 միլիոնից: Դա 1979-ից ի վեր դարձել է առավելագույն ցուցանիշ, երբ առաքումները կազմել են օրական 3.244 մլն բարել:
Քիրկուկ հյուսիսային հանքավայրից արտահանումն աճել է Իրաքի իշխանությունների և Քուրդիստանի ինքնավար նահանգի միջև նավթի համար վճարումների մասին պայմանավորվածության ֆոնին, որի համաձայն նահանգը խոստացել է արտահանման համար սեպտեմբերին օրական արտադրել 140 000 բարել և մինչև տարեվերջ` օրական 200 000 բարել: Նավթային արտահանումից եկամուտները կազմել են 8.4 մլրդ դոլար մեկ բարելի համար 107 դոլար միջին գնով, հաղորդել է նախարարության ներկայացուցիչը:

1 Октябрь 2012 - 11:43 AMT
Ирак в сентябре повысил экспорт нефти до максимального уровня более чем за 30 лет, сообщил в понедельник представитель министерства нефтяной промышленности.
Экспорт повысился до 2,6 миллиона баррелей в сутки с 2,565 миллиона в августе. Это стало максимальным показателем с 1979 года, когда поставки составили 3,244 миллиона баррелей в сутки.
Экспорт с северного месторождения Киркук вырос за счет договоренности о платежах за нефть между властями Ирака и автономной провинции Курдистан, согласно которой провинция пообещала производить на экспорт 140.000 баррелей в сутки в сентябре и 200.000 баррелей в сутки до конца года.
Доходы от нефтяного экспорта составили $8,4 миллиарда при средней цене за баррель в $107, сообщил представитель министерства.
Ирак впервые за 30 лет производит более 3 миллионов баррелей нефти в сутки, выйдя на второе место по добыче среди стран ОПЕК после Саудовской Аравии и перед Ираном. Ирак занимает четвертое место в мире по запасам нефти, передает Reuters.