Հոկտեմբերի 1-ին Երևանում արդեն 4-րդ անգամ նշել են Զբոսաշրջության միջազգային օրը: Չնայած որ տոնի պաշտոնական օրը սեպտեմբերի 27-ն է, այնուամենայնիվ, ոլորտի ներկայացուցիչները ոչ պակաս ոգևորվածությամբ էին սպսում շնորհավորանքներին, այդ թվում` Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆայից, ինչպես նաև 2012-ի ընթացքում իրականացված աշխատանքների և նվաճումների համար պարգևներին:
Ինչպես ընդգծել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, զբոսաշրջության ոլորտը, որը վերջին տարիներին աճ է գրանցում, ՀՀ կառավարության համար առաջնայիններից է: Այս առնչությամբ նա նաև կարևորել է այս ոլորտում պետությունների համագործակցությունը` մասնավոր սեկտորը, որի շնորհիվ հնարավոր է եղել կյանքի կոչել բազմաթիվ ծրագրեր:
Գերատեսչության ղեկավարը նաև հիշեցրել է, որ աշնանը Երևանը կվերածվի զբոսաշրջության միջազգային մայրաքաղաքի, քանի որ այստեղ կհավաքվեն ամբողջ աշխարհի` ոլորտը ներկայացնող բարձրաստիճան պաշտոնյաներ` մասնակցելու Հայաստանի համար նախադեպը չունեցող միջազգային զբոսաշրջական կոնֆերանսին, որին կմասնակցի նաև ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը:
Միջոցառման արդյունքում շնորհվեցին ArmTourism Awards 2012 մրցանակներ: ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրի է արժանացել Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաև «Ավստրիական ավիաուղիները»: Իսկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ոսկե մեդալների արժանացան «Անի տուր» տուրիստական գործակալությունը և Հովհաննես Շիրազի թանգարաի էքսկուրսավար Նարինե Խաչատրյանը, զբոսաշրջության զարգացման գործում ավանդի համար պարգևատրվեցին նաև ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ:

1 октября в Ереване уже четвертый год подряд отметили Всемирный день туризма. Несмотря на то, что официальная дата праздника – 27 сентября, тем не менее, представители сферы с не меньшим воодушевлением ждали поздравлений, в том числе и генерального секретаря Всемирной организации туризма (ВОТ) Талеба Рифаи, а также наград за проделанный в течение 2012 года труд и достижения.
Как отметил министр экономики Армении Тигран Давтян, сфера тризма, которая последние годы фиксирует рост, является приоритетной для правительства Армении. В связи с этим он также придал важность сотрудничеству государство – частный сектор, благодаря чему удалось воплотить в жизнь многие программы.
Глава госведомства также напомнил, что осенью Ереван превратиться в международную столицу туризма, поскольку соберет высокопоставленных гостей сферы со всего мира для участия в беспрецедентной для Армении международной туристической конференции с участием генсека ВОТ.
По итогам мероприятия были вручены награды ArmTourism Awards 2012. Благодарственной грамотой премьер-министра Армении был награжден Рубен Варданян, а также «Австрийские авиалинии», а вот золотые медали Министерства экономики Армении достались туристической компании «Ани Тур» и экскурсоводу музея Ованнеса Шираза Нарине Хачатрян, за вклад в развитие туризма были награждены и другие представители турсферы.