2 Հոկտեմբեր 2012 - 09:02 AMT
«Սիվիլիթաս» հիմնադրամի միջոցների մի մասը յուրացվել է Վարդան Օսկանյանի կողմից, մի մասը բաժանվել է հիմնադրամի տնօրեններին, մի մասն էլ օգտագործվել է գործարար նպատակներով: Այդ մասին հայտարարել է իշխող ՀՀԿ կուսակցության անդամ և պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը՝ ԱԺ-ում ԲՀԿ անդամ, ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ:
«Երբ Դուք (Օսկանյան) այդ միջոցներն օգտագործում էիք բիզնեսի համար, տոկոսով էիք տալիս, դա ապօրինի էր»,-ասել է Բաբուխանյանը: Ըստ նրա, գլխավոր դատախազը կոնկրետ հարց է առաջարկել Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ և կարիք չկա քննարկելու, թե Օսկանյանը լավ մարդ է թե վատ, կամ ինչ քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ է:
Բաբուխանյանը նաև անդրադարձել է «Սիվիլիթասի» որոշ անդամներին Օսկանյանի կողմից խոշոր գումարների փոխանցմանը, հեգնանքով նշելով՝ «սա հիմնադրամ է թե՞ դուքյան»:
Նա նաև նշել է, որ իր գործունեությամբ Օսկանյանը դեմ է հանդես եկել հավասար մրցակցությանը՝ միլիոնավոր դոլարներ ստանալով արտերկրից: «Դուք ասում եք, որ աշխատանքի եք վերցրել 60 հոգու, բայց այդ միլիոններով կարող էիք 160-ի վերցնել»,-ասել է նա:
Ըստ Բաբուխանյանի, Օսկանյանի գործողությունների հիմքում ավելի վտանգավոր դրդապատճառներ էին, քան ուղղակի միջոցներ յուրացնելու ցանկությունը:

Часть средств фонда “Сивилитас” была присвоена Варданом Осканяном, часть была роздана директорам фонда, а часть использована в бизнес целях. Об этом заявил депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении Айк Бабуханян на обсуждении вопроса о лишении члена партии “Процветающая Армения”, экс-главы МИД РА Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности.
“Когда вы (Осканян) эти средства использовали для бизнеса, давали под проценты – это было незаконно”,- подчеркнул Бабуханян. По его словам, генпрокурором представлен парламенту конкретный вопрос о лишении Осканяна неприкосновенности и не стоит обсуждать, хороший или плохой человек Осканян или представитель какой он политической силы он.
Бабуханян также затронул тему передачи некоторым лицам фонда “Сивилитас” крупных сумм денег Варданом Осканяном, с иронией заметив: “Это фонд или кабак?”.
Он также отметил, что Осканян своей деятельностью выступил против равной конкуренции, получая миллионы доллара из-за рубежа. “Вы говорите, что взяли на работу 60 человек, за эти миллионы могли взять 160”,- заметил он.
По словам Бабуханяна, в основе шагов Осканяна лежат более опасные мотивы, чем просто желание присвоить деньги.