Հարավկովկասյան երկաթուղում անցնում է ենթակառուցվածքի աշնանային զննումը: Հատուկ հանձնաժողովը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի գլխավորությամբ, այսօր կքննի Այրումից մինչև Գյումրի երկաթուղային հատվածը, ասվու է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Մինչև նոյեմբերի 15-ը անցնելու է գծի, հարակից տարածքների, արհեստական կառույցների, էներգամատակարարման, ավտոմատիկայի, տելեմեխանիկայի և կապի միջոցների զննումը:
Հոկտեմբերի 20-ից մինչև նոյեմբերի 30-ը զննման կենթարկվի ՀԿԵ-ի լոկոմոտիվային և մոտորավագոնային ամբողջ շարժակազմը: Զննման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվելու հակահրդեհային համակարգերի, գնացքների անվտանգ երթևեկությունն ապահովող սարքավորումների վիճակին:
Ենթակառուցվածքի զննման ժամանակ հանձնաժողովների ուշադրության կենտրոնում կլինեն կարևորագույն հանգույցներում և կայարաններում ձնամաքրման միջոցների պատրաստվածությունը, վերանորոգման աշխատանքների ընթացքը, կադրերի, ծառայողական-տեխնիկական շենքերի և կոմունալ տնտեսության պատրաստվածության մակարդակը, ինչպես նաև երկաթուղայինների համար աշխատանքի և հանգստի պայմանների ստեղծումը:

На Южно-Кавказской железной дороге проводится осенний комиссионный осмотр инфраструктуры и подвижного состава. Комиссия во главе с генеральным директором ЗАО «ЮКЖД» Виктором Ребцом 2 октября посетит железнодорожный участок от Айрума до Гюмри.
В период до 15 ноября будет проведен комиссионный осмотр пути, земляного полотна и искусственных сооружений, устройств энергоснабжения, автоматики, телемеханики и связи, сообщает пресс-служба компании.
Также с 20 октября по 30 ноября пройдет осенний комиссионный осмотр локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава ЮКЖД. Осмотру подлежит весь парк локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава, кроме ожидающего и отправленного на ремонт. В центре внимания комиссий будет находиться состояние систем противопожарной безопасности, устройств и оборудования, обеспечивающих безопасность движения поездов.
Во время проведения осмотров инфраструктуры особое внимание, в частности, будет уделено подготовке средств снегоборьбы на важнейших узлах и станциях, проведению соответствующих ремонтных работ, подготовке к зиме кадров, служебно-технических зданий и объектов коммунального хозяйства, созданию условий труда и отдыха железнодорожников.