3 Հոկտեմբեր 2012 - 09:00 AMT
«Թամարա» ՍՊԸ-ի իրացման ծավալները նվազել են 40 տոկոսով այն բանից հետո, երբ նրա անունը շփոթել են «Թամարա և Անի» ՍՊԸ-ի հետ, որը վաճառում է «Սփրեդ»: Այդ մասին հոկտեմբերի 3-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Թամարա» ՍՊԸ-ի տնօրեն Խաչատուր Պողոսյանը:
Ընկերության «բարի անվանը» որոշել է աջակցել Սպառողների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը, քանի որ «Թամարա» ՍՊԸ-ի ղեկավարությունը նամակով դիմել է ՀԿ` նպատակ ունենալով սպառողների մոտ ցրել բոլոր կասկածներն ընկերության կողմից արտադրվող արտադրանքի վերաբերյալ: «Մենք անցկացրել ենք լաբորատոր փորձաքննություն, և ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ «Թամարա» ընկերությունն արտադրում է որակյալ արտադրանք, որը նույնիսկ արտահանվում է»,- ասել է նա:
Բանն այն է, որ 2012-ի սեպտեմբերի 27-ին lurer.com լրատվական կայքում Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հաղորդագրության մեջ, որում կոչ է արվել չօգտագործել «Թամարա», «Անի» և «Դուստր Մարիաննա» ընկերությունների արտադրանքը, տեղ է գտել է խմբագրական սխալ և անճշտություն:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն արգելք է դրել «Անի» ապրանքանիշի սփրեդի վրա, որն արտադրվում է «Թամարա և Անի» ՍՊԸ-ի կողմից, որը գտնվում է Զովունի գյուղում: Դա ոչ մի կապ չունի Հայաստանում և արտասահմանում հայտնի «Թամարա» ՍՊԸ-ի հետ:
Դրա հետ կապված lurer.com կայքը ներողություն է խնդրել «Թամարա» ընկերությունից, սպառողներից և ընթերցողներից կայքում հայտնված անճշտության համար, սակայն դրանից զգալի չափով տուժել է ընկերությունը: «Իրացման ծավալներն աստիճանաբար վերականգնվում են, քանի որ այդ ուղղությամբ որոշակի աշխատանք է կատարվում»,- ասել է Խաչատուր Պողոսյանը:
1988թ. Կոտայքի մարզում հիմնված «Թամարա» ՍՊԸ-ն երբեք չի զբաղվել սփրեդի արտադրությամբ և իրացմամբ: Ընկերությունում, մասնավորապես, արտադրվում են յոգուրտներ, մածուն, կաթ, պաղպաղակ, թթվասեր, կաթնաշոռ, թխվածքաբլիթ, հրուշակեղեն:

Объемы реализации ООО «Тамара» упали на 40% после того, как ее имя спутали с ООО «Тамара и Ани», занятой продажей «Спреда». Об этом 3 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил директор Хачатур Погосян.
Поддержать «доброе имя» компании решила председатель Национальной ассоциации потребителей Мелита Акопян, поскольку руководство ООО «Тамара» обратилось с письмом в общественную организацию с целью рассеять все сомнения у потребителей относительно качества производимой компанией продукции. «Мы проводили лабораторную экспертизу, и я со всей ответственностью заявляю, что компания «Тамара» производит качественную продукцию, которая даже идет на экспорт», – подчеркнула она.
Дело в том, что 27-го сентября 2012 года на новостном сайте lurer.com в сообщении Государственной службы безопасности пищевых продуктов с призывом не пользоваться некоторой продукцией организаций «Тамара», «Ани» и «Дустр Марианна» имела место редакционная ошибка и неточность.
Служба безопасности пищевых продуктов наложила запрет на молочную продукцию спред под маркой «Ани», производимую ООО «Тамара и Ани», находящимся в деревне Зовуни Котайкского марза. Это не имеет никакого отношения к известному в Армении и за рубежом ООО «Тамара».
В связи с этим Lurer.com принесли свои извинения компании «Тамара», потребителям ее продукции и своим читателям за оказавшуюся на сайте неточность, однако от этого в значительной степени пострадала сама компания. «Объемы реализации уже постепенно восстанавливаются, поскольку в этом направлении ведется определенная работа», – подчеркнул Хачатур Погосян.
Основанное в 1988 г. в Котайской области Армении ООО «Тамара» никогда не занималось производством и реализацией спреда. В компании, в частности, производятся йогурты, кондитерские изделия, мацун, молоко, в том числе и сухое, мороженое, печенье, сметана, творог.