3 Հոկտեմբեր 2012 - 14:05 AMT
Հաջորդ շաբաթ կայանալիք բաժնետերերի ժողովի ավարտին «Ինգոգոսստրախ» ընկերությունը մտադիր է ավելացնել «Ինգո Արմենիայի» կանոնադրական կապիտալը 700 մլն դրամով: Այդ մասին հոկտեմբերի 3-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, որը նվիրված էր «Ինգո Արմենիայի» հոբելյանին, հայտարարել է ընկերության խորհրդի նախագահ, «Ինգոգոսստրախ» ընկերության փոխնախագահ Տատյանա Կայգորոդովան:
Ըստ նրա, «Ինգո Արմենիա» ՓԲԸ-ն «Ինգո» խմբի ընկերություններից ամենահաջողակներից մեկն է՝ ընկերությունը վերջին 3-5 տարում ավելացրել է իր մուտքերը 5 անգամ: «2012թ. ավարտին մենք ակնկալում ենք 2,9 մլրդ դրամի ցուցանիշ, ինչը բավական մեծ գումար է հետխորհրդային երկրների համար, և երկրորդն է Ուկրաինայի ցուցանիշից հետո»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Ինգոգոսստրախ» ընկերության ներդրումների վարչության պետ Ալեքսանդր Իլյաշենկոն հավելեց, որ ներդրումներն ուղղվելու են ենթակառուցվածքների զարգացմանը, «որն աշխատելու է հաճախորդի համար» և ապահովելու է ՏՏ արդիական բազան:
«Ինգո Արմենիա» ԱՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1997թ. որպես ապահովագրական «Էֆես» ՓԲԸ-ն: 2003թ. դեկտեմբերին ընկերության բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերեց ռուսական «Ինգոսստրախը», որից հետո ընկերությունը վերանվանվեց «Ինգո Արմենիա» ՓԲԸ, որի բաժնետոմսերի 25 տոկոսի սեփականատերն է Լևոն Ալթունյանը: Կանոնադրական կապիտալը կազմում է 750,9 մլն դրամ:

По итогам собрания акционеров. Которое пройдет на следующей неделе, компания «Ингосстрах» намерена увеличить уставной капитал «Инго Армении» на 700 млн драмов. Об этом 3 октября на пресс-конференции в Ереване, приуроченной к юбилею деятельности ЗАО «Инго Армения», сообщила председатель совета компании, заместитель председателя компании «Ингосстрах» Татьяна Кайгародова.
По ее словам, ЗАО «Инго Армения» является одной из самых удачных компаний Группы «Инго», которая за последние 3-5 лет увеличила свои сборы в пять раз. «К концу 2012 году мы ожидаем показатель в 2,9 млрд драмов, что является достаточно большой суммой для стран постсовесткого пространства, и является второй после украинского результата», – сказала она.
Со своей стороны начальник управления инвестициями компании «Ингосстрах» Александр Ильяшенко добавил, что вложения будут направлены в развитие инфраструктуру, «которая будет работать для клиента», и обеспечивать современную ИТ-базу.
СЗАО “ИНГО АРМЕНИЯ” было основано в 1997 году как страховое ЗАО “ЭФЕС”. В декабре 2003 года 75% акций компании приобрело российское ОСАО “Ингосстрах”, после чего компания была переименована в Страховое ЗАО “ИНГО АРМЕНИЯ”, а Левон Алтунян (Армения) является владельцем 25% акций. Уставной капитал компании составляет 750,9 млн. драмов. ($1 – 408,05 драма).