2012թ հոկտեմբերի 24-26-ը Երևանում տեղի կունենա միջոցառում, որը նշանավորում է ՀՀ կառավարության շենքում EXPO-RUSSIA ARMENIA ռուս-հայկական արդյունաբերական ցուցահանդեսի 5-րդ տարեդարձը: Հոբելյանական միջոցառման ընթացքում մեր երկրների առաջատար ընկերությունները կներկայացնեն էներգետիկայի, հեռահաղորդակցման, ապահովագրման, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում գրանցած նորարարական նվաճումները:
Ցուցահանդեսի հագեցած աշխատանքային ծրագիրը հաշվի է առնում Հարավային Կովկասում սոցիալական իրավիճակի և տնտեսական կոնյուկտուրայի առանձնահատկությունները: Երևանյան առաջին բիզնես-համագումարի շրջանակներում նախատեսվում են կլոր սեղաններ տրանսպորտի և կապի, Էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության և գիտության նախարարություններում, ինչպես նաև հանդիպումներ ավանդաբար Ռուսաստանի հետ համագործակցող Հայաստանի ձեռնարկություններում և գիտահետազոտական հաստատություններում:
Այս միջպետական միջոցառման աճող նշանակալիության հետևանքով տարեց տարի ավելանում է դրա մասնակիցների թիվը: Հոբելյանական ցուցահանդեսին կմասնակցեն ավելի քան 100 արդյունաբերական ձեռնարկություններ Ռուսաստանի 35 շրջաններից և Հայաստանի բազմաթիվ ընկերություններ:
«EXPO-RUSSIA ARMENIA 2012» ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են «Արտասահման-Էքսպո» ԲԲԸ-ն և «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնը: Միջոցառումն անցկացում է Ռուսաստանի ԱԱՊ, ՌԴ Պետդումայի, Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի և մյուս նախարարությունների և կառավարության, ՀՀ ԱԺ-ի և երկու երկրների մի շարք գործարար շրջանների բարձր հովանու ներքո: Ցուցահանդեսի բարձր կարգավիճակի մասին վկայությունն է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը բացման հանդիսավոր արարողությանը:

Осенью с 24 по 26 октября 2012 года в Ереване пройдет мероприятие, знаменующее пятую годовщину успешного проведения российско-армянской промышленной выставки EXPO-RUSSIA ARMENIA в доме правительства Армении. В ходе юбилейного мероприятия ведущие компании наших стран представят инновационные достижения в сфере энергетики, машиностроения, металлургии, строительства, транспорта, телекоммуникаций, страхования, сельского хозяйства, медицины, образования, в нефтегазовом секторе и горнодобывающей промышленности.
Насыщенная деловая программа выставки учитывает особенности экономической конъюнктуры и социальной ситуации на Южном Кавказе. В рамках Первого Ереванского бизнес – форума подготовлены круглые столы в Министерстве транспорта и связи, Министерстве энергетики и природных ресурсов, Министерстве сельского хозяйства, Министерстве здравоохранения, Министерстве науки и образования, а также целевые встречи непосредственно на предприятиях и научно-исследовательских учреждениях Армении, традиционно сотрудничающих с Россией.
Вследствие возрастающей значимости этого межгосударственного мероприятия с каждым годом увеличивается численность участников. В результате этого позитивного процесса в юбилейной выставке примут участие представители уже более ста промышленных предприятий из 35 регионов России и многих компаний Армении.
Организатором выставки «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2012» выступает ОАО «Зарубеж-Экспо» и Концерн «Мульти Груп». Мероприятие проводится под официальным патронатом ТПП России, при поддержке Государственной Думы РФ, МИД и отраслевых министерств России, а также правительства, Национального Собрания Армении, Торгпредства России в Армении и Армении в России и деловых кругов обеих стран. Свидетельством высокого статуса выставки является неоднократное участие в торжественной церемонии открытия президента Армении Сержа Саргсяна.