4 Հոկտեմբեր 2012 - 08:48 AMT
FruitFull Armenia ագրոֆորումը սպասված և առանձնահատուկ միջոցառում է, որը բացառիկ հնարավորություն է տալիս քննարկել գյուղատնտեսության ոլորտի մասնագետների հետ գյուղատնտեսության արդի խնդիրները, բացահայտել զարգացման նոր ուղղություններն ու դրանք կիրառելի դարձնել գործնականում: Նման ներածական խոսքով հանդես եկավ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն արդեն ավանդական դարձած ագրոֆորումում: Նա նշեց նաև, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ, գյուղատնտեսության ոլորտը համարվում է գերակա ճյուղ, իսկ կառավարությունն իր հերթին լրացուցիչ ջանքեր է գործադրում այդ ոլորտի զարգացման համար:
Այդ առնչությամբ վարչապետը հիշեցրել է, որ 90-ականներին 65 տոկոսով կրճատվեցին աշխատանքները գինեգործության ոլորտում և այդ բնագավառում զգալի անկում գրանցվեց: Սակայն, վերջին տարիներին գինեգործությունը Հայաստանում վերածնվում է, և «այստեղ զարգացման հսկայական ներուժ կա»: Սակայն, ըստ վարչապետի, գինեգործությունը Հայաստանում պետք է զարգանա նոր տեխնոլոգիաների ու մոտեցումների կիրառմամբ, ինչպես դա անում է Էդուարդո Էոնեկյանը իր այգիներում: Տիգրան Սարգսյանը հավելել է, որ ՀՀ գյուղնախարարությունը պետք է ուշադրության կենտրոնում պահի աճեցվող խաղողի որակը, որի պահանջարկն առաջիկա տարիներին կգերազանցի առաջարկը:
FruitFull Armenia ագրոֆորումն անցնում է Հայաստանում արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի աջակցությամբ: Այս տարի այն նվիրված է գինեգործությանը:
Իր հերթին Հայաստանում ՄԱԿ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչևան հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում կան մի շարք խնդիրներ՝ բարձր տոկոսադրույքներ, խոշոր գյուղացիական տնտեսությունների բացակայություն, արտահանման քաղաքականության բացակայություն, որոնք ցածր արտադրողականության պատճառ են հանդիսանում: Ըստ նրա, գյուղատնտեսության ոլորտը Հայաստանում գյուղացիների եկամուտների բարձրացման ու նրանց բարեկեցության բարձրացման հիմքն է կազմում, ուստի ՄԱԿ-ն աջակցում է որպես խորհրդատու այդ ոլոտի զարգացմանն ուղղված առանձին ծրագրերին:
Ագրոֆորումին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել միջազգային մասնագետներ, որոնք հանդես կգան զեկույցներով և կներկայացնեն ժամանակակից միտումները գինեգործության ոլորտում և կներկայացնեն իրենց փորձը:

4 Октябрь 2012 - 07:47 AMT
Агрофорум FruitFull Armenia стал ожидаемым и особым мероприятием, и является исключительной возможностью обсудить со специалистами сферы сельского хозяйства актуальные проблемы, выявить новые направления развития и сделать их применимыми на практике. С такой вступительной речью выступил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на ставшем традиционным агрофоруме. Он также отметил, что, по поручению президента Армении Сержа Саргсяна, сфера сельского хозяйства считается одной из приоритетных для страны, а правительство в свою очередь прилагает дополнительные усилия для ее развития.
В связи с этим премьер напомнил, что в 90-ые гг на 65 процентов сократились работы в сфере виноделия и эта сфера фиксировала значительный упадок. Однако на протяжении последних лет виноделие в Армении стало возрождаться и “здесь есть огромный потенциал для развития”. Однако, по словам премьера, виноделие в Армении должно развиваться с использованием новых технологий и подходов, как это делает Эдуардо Эрнекян в своих садах. Тигран Саркисян добавил, что Министерству сельского хозяйства Армении следует держать в центре внимание качество выращиваемого винограда, спрос на который в ближайшие годы превысит предложение.
Агрофорум FruitFull Armenia проходит в Армении при содействии бизнесмена, гражданина Аргентины армянского происхождения Эдуардо Эрнeкяна (Eduardo Eurnekian). В этом году FruitFull Armenia будет посвящен производству вина и виноделию.
В свою очередь постоянный представитель ООН в Армении Дафина Герчева добавила, что на сегодняшний день в сфере сельского хозяйства Армении есть целый ряд проблем – высокие процентные ставки, отсутствие крупных фермерских хозяйств, отсутствие экспортной политики, что является причиной низкой производительности. По ее словам, сфера сельского хозяйства Армении является основой для обеспечения доходов сельчан и повышения их благосостояния, поэтому ООН оказывает содействие в виде консультаций по разработке отдельных программ, нацеленных на ее развитие.
Для участия в агрофоруме в армянскую столицу прибыли международные специалисты, которые выступят с докладами и представят современные тенденции в сфере виноделия и поделятся опытом в сфере сельского хозяйства.