Հոկտեմբերի 4-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՀՀ նախագահի ՏՏ ոլորտի ամենամյա կրթական մրցանակի հանձնման պաշտոնական արարողությունը: Պարգևատրմանը մասնակցեցին 121 ուսանողներ 5 համալսարաններից և 70 աշակերտներ 7 դպրոցներից ու ուսումնարաններից:
Այս տարի նախատեսված էին հետևյալ անվանակարգերը. Գլխավոր մրցանակ՝ 1200 դոլար, Լավագույն ասպիրանտ I աստիճան՝ 1000 դոլար և II աստիճան՝ 750 դոլար, Լավագույն մագիստրոս՝ I աստիճան-750 դոլար և II աստիճան՝ 500 դոլար, Լավագույն բակալավր՝ I աստիճան-500 դոլար և II աստիճան-400 դոլար, Լավագույն սփյուռքահայ մասնակից՝ I աստիճան-750 դոլար և II աստիճան՝ 500 դոլար, Լավագույն ուսանող՝ 500 դոլար, Լավագույն դպրոցական՝ 100 դոլար:
Ինչպես նշեց «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հովիկ Մուսաելյանը, դպրոցականներն ուղղակի շատերից, նույնիսկ բուհերի ուսանողներից առաջ անցան իրենց գիտելիքներով: «Մի կողմից մեզ ուրախացնում է, որ դպրոցականները նման հմտություններ ունեն, մյուս կողմից տարակուսանք է առաջացնում այն փաստը, որ շատերը այլ մասնագիտություն են ընտրում»,-ասել է նա: Ըստ նրա, շատերը նրանցից մտադիր են դառնալ տնտեսագետներ, իրավաբաններ, չնայած նրան, որ ՏՏ ոլորտը Հայաստանում դինամիկ զարգանում է: Հայաստանյան շուկայում այսօր մոտ 2000 պրոֆեսիոնալ ինժեներների պահանջ կա, իսկ աշխատաշուկայում դա ամենաբարձր վարձատրվող աշխատանքներից մեկն է»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այս մրցանակաբաշխությունը ևս ուղղված է այդ ոլորտի զարգացումը խթանելուն և երիտասարդ մասնագետներին ներգրավելուն:
Գլխավոր մրցանակակիր Հրաչյա Քոչարյանը, որը «Քվանթ» վարժարանի սան է, նույնպես մտադիր չէ շարունակել ուսումը ՏՏ ոլորտում, նա մտադիր է տնտեսագետ դառնալ կրթություն ստանալով արտերկրում, քանի որ, ըստ նրա, Հայաստանը նման մասնագետների կարիք ունի:
ՏՏ բնագավառում նախագահի կրթական պարգևը շնորհվում է ամեն տարի բարձր առաջադիմություն ունեցող այն ուսանողներին և աշակերտներին, ովքեր ակտիվորեն մասնակցում են ՏՏ բնագավառի և բնական գիտությունների տարբեր օլիմպիադաների ու մրցույթների, գիտական հոդվածների հեղինակներ են, ունեն բազմակողմանի գիտելիքներ և տաղանդ, ինչպես նաև ներգրավված են հասարակական ծրագրերում:

4 октября в Ереване прошла официальная церемония вручения ежегодной образовательной премии президента РА в сфере информационных технологий. В награждении принял участие 121 студент из пяти университетов и 70 учащихся из 7 школ и училищ.
В этом году предусмотрены номинации Главный приз (1200 долларов), Лучший аспирант (I степень -1000 долларов и II степень – 750 долларов), Лучший магистрант (I – 750 долларов и II – 500 долларов), Лучший бакалавр (I – 500 долларов и II – 400 доларов), Лучший участник из армянской Диаспоры (I – 750 долларов и II – 500 долларов), Лучший студент (500 долларов), Лучший школьник (100 долларов).
Как отметил директор ЗАО «Синопсис Армения» Овик Масаелян, школьники просто обошли всех по уровню своих знаний даже многих студентов из ВУЗов. «С одной стороны мы радуемся, что школьники обладают такими навыками, однако с другой стороны вызывает озадаченность то, что они хотят выбрать другую профессию», – сказал он. По его словам, многие из них хотят стать экономистами, юристами, несмотря на то, что сфера ИТ в Армении развивается динамичными темпами. «На армянском рынке на сегодняшний день есть спрос на 2000 профессиональных инженеров, и на рынке труда эта одна из высокооплачиваемых работ », – сказал он, добавив, что эта премия направлена именно на стимулирование развития ИТ-сферы и привлечение молодых специалистов.
Обладатель главного приза – школьник физико-математической школы «Квант» Грачья Кочарян, также не намерен продолжать свое образование в ИТ-сфере, а стать экономистом и получить образование за рубежом, поскольку таких специалистов, по его словам, не хватает Армении.
Призы как правило присуждаются тем учащимся с высокой успеваемостью сферы ИТ и естественных наук, которые активно участвуют в различных олимпиадах и конкурсах, являются авторами научных статей, имеют разносторонние знания и другие таланты, а также вовлечены в социальные программы.