Հայ գործարարները պահանջում են Թուրքիայի հետ առևտրային հարաբերությունների հավասարություն, ազատ շուկա, հայտարարել է Հայաստանի Արդունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը Երևանում ընթացող հայ-թուրքական գործարար համաժողովի ընթացքում:
Նրա խոսքով, Հայաստանի և Թուրքիայի գործարարներն արդեն երկրորդ տարին փորձում են ցույց տալ համաշխարհային հանրությանը հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա վիճակը և ապագա հեռանկարները: «Մենք համառ ենք մեր նպատակներում, սակայն Թուրքիայի իշխանությունները ոչ մի քայլ չեն ցանկանում ընդառաջ գնալ գործարարների ցանկությանը»,- ասել է նա:
Չնայած փակ սահմաններին և Թուրքիայի կողմից հայկական ապրանքների ներմուծման էմբարգոյին, հայ-թուրքական առևտրատնտեսական հարաբերությունները շարունակել են զարգանալ, աճել են Հայաստանում ներդրումները, զբոսաշրջության, արդյունաբերության ոլորտում ստեղծվել են թուրքական կապիտալով ընկերություններ նաև այլ երկրներում: «Մենք հանգել ենք հետևության, որ, չնայած արգելքներին, մենք պետք է համոզենք իշխանություններին, որպեսզի այն, ինչ կա գործնականում, ընդունվի և օրինականացվի, որքան կարելի է աչք փակել»,- հայտարարել է նա:
Իր հերթին Հայ-թուրքական բիզնես զարգացման խորհրդի (TABDC) համահիմնադիր Նոյան Սոյակը Նոյան Սոյակը հավելել է, որ հսկայական պոտենցիալ կա հայ-թուրքական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման միջև: Ւսկ Վրաստանի տարածքով ապրանքների տեղափոխությունը հաճախ հանգեցնում է նրան, որ բեռները ստիպված են կանգնել շաբաթներով, ավելին, մաքսային ձևակերպման ժամանակ հայկական ապրանքների վրա արդեն նշվում է Վրաստան, այլ ոչ թե Հայաստան, սակայն հիմա բանակցություններ են ընթանում, որպեսզի ապրանքը ձևակերպվի որպես հայկական: «Մենք ցանկանում ենք մեղմացնել Թուրքիայի կողմից էմբարգոն և Հայաստանից Թուրքիա արտահանումը հասցնել մինչև 15 տոկոսի, այն դեպքում, երբ Թուրքիայից Հայաստան արտահանումը 2011-ի տվյալներով կազմել է 240 մլն դոլար»,- ասել է նա:
Համաժողովի կազմակերպիչնեն են Հայաստանի Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը USAID-ի «Աջակցություն հայ-թուրքական մերձեցմանը» ծրագրի շրջանակներում: Համատեղ համաժողովների կազմակերպման գործընկերն է նաև Բիզնեսի զարգացման թուրք-հայկական խորհուրդը:
Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը հրավիրել է ավելի քան 50 ձեռնարկատերերի Արևմտյան Թուրքիայի շրջաններից, որոնք ներկայացնում են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են թեթև արդյունաբերությունը, նավթային արդյունաբերությունը, շինարարությունը, ռեստորանային բիզնեսը, առողջապահությունը, ոսկերչությունը և այլն: Համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև դրանց հեռանկարները, կամփոփեն բիզնես-համագործակցության արդյունքները:

Армянские бизнесмены требуют равенства в торговых отношениях с Турцией, свободного рынка, заявил председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) Арсен Казарян в ходе проходящего в Ереване армяно-турецкого бизнес-форума.
По его словам, бизнесмены из Армении и Турции уже второй год пытаются показать мировому сообществу нынешнее состояние армяно-турецких бизнес-отношений и будущие перспективы. «Мы настойчивы в своих целях, однако власти Турции ни на шаг не хотят пойти навстречу желанию бизнесменов», – подчеркнул он.
Несмотря на закрытость границ и эмбарго со стороны Турции на ввоз армянских товаров, армяно-турецкие торгово-экономические отношения продолжали развиваться, росли инвестиции в Армении, создавались компании с турецким капиталом в сфере туризма, промышленности и в других странах. «Мы пришли к выводу, что, несмотря на препятствия, мы должны убедить власти в том, чтобы, то, что есть на практике, было принято и легализовано, сколько можно закрывать глаза», – подчеркнул он.
В свою очередь вице-президент турецко-армянского совета развития бизнеса (TABDC) Ноян Сояк добавил, что есть огромный потенциал в развитии торгово-экономических отношений между Арменией и Турцией. А транзит товаров через Грузию приводит зачастую к тому, что грузы вынуждены простаивать там неделями, более того, при таможенном оформлении на армянских товарах уже отмечается Грузия, а не Армения, однако сейчас ведутся переговоры для того, чтобы товар оформлялся как армянский. «Мы хотим смягчить эмбарго со стороны Турции и довести экспорт из Армении в Турцию до 15 процентов, при том, что экспорт из Турции в Армению по итогам 2011 года составил 240 млн долларов», – сказал он.
Организатором форума является Союз промышленников и предпринимателей Армении (СППА) в рамках программы USAID «Содействие армяно-турецкому сближению». Партнером по организации совместных форумов выступает также Турецко-армянский союз развития бизнеса (TABDC).
СППА пригласил более 50 предпринимателей из областей Западной Турции, представляющих такие сферы, как легкая промышленность, нефтяная промышленность, строительство, ресторанный бизнес, здравоохранение, ювелирное дело и другие.
Участники форума обсудят нынешнее состояние двухсторонних отношений, а также их перспективы, подведут итоги удавшегося бизнес-сотрудничества.