5 Հոկտեմբեր 2012 - 07:48 AMT
Վան-Երևան ուղիղ չվերթի գործարկման ծրագիրը սառեցված է և դա զուտ քաղաքական որոշում է, հոկտեմբերի 5-ին Երևանում ընթացող հայ-թուրքական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Վանի երիտասարդ գործարարների կազմակերպության նախագահ Կադրի Սալազը:
Իր հերթին Վանի զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչ Սաիդ Բինեթը դժգոհություն հայտնեց առ այն, որ գործարարները 5 ժամ են վատնել Ստամբուլից Երևան հասնելու համար, այն դեպքում, երբ Վան-Երևան ուղիղ չվերթի առկայության դեպքում դրա համար ընդամենը 1 ժամ կպահանջվեր: «Այդ հարցը ևս քննարկվելու է գործարար համաժողովում»,-հավելել է նա: Գործարարը հուսով է, որ գործարար համաժողովի մասնակիցներին կհաջողվի փոխզիջումային լուծումներ գտնել ճանապարհի տևողության կրճատման համար:
Համաժողովի կազմակերպիչն է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը USAID-ի «Աջակցություն հայ-թուրքական մերձեցմանը» ծրագրի շրջանակներում: Համատեղ համաժողովների կազմակերպման գործընկեր է հանդես գալիս նաև Բիզնեսի զարգացման հայ-թուրքական խորհուրդը (TABDC):
ՀԱԳՄ-ն հրավիրել է շուրջ 50 ձեռներեցների Արևմտյան Թուրքիայի շրջաններից, որոնք ներկայացնում են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են թեթև արդյունաբերությունը, նավթային արդյունաբերությունը, շինարարությունը, ռեստորանային բիզնեսը, առողջապահությունը, ոսկերչությունը: Համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների վիճակը, ինչպես նաև հեռանկարները, կամփոփեն հաջողված գործարար համագործակցությունը:

Программа реализации прямых рейсов Ван-Ереван пока заморожена и это является чисто политическим решением, заявил 5 октября в ходе проходящего в Ереване армяно-турецкого бизнес-форума председатель Организации молодых бизнесменов Вана Кадри Салаз.
Со своей стороны представитель туристической сферы из Вана Саид Бинет выразилнедовольство тем, что бизнесменам пришлось тратить 5 часов, чтобы через Стамбуллететь в Армению, в то время когда прямым рейсом Ван-Ереван на это ушел бы всего 1час. «Этот вопрос также будет обсужден на армяно-турецком бизнес-форуме», – добавилон. Бизнесмен надеется, что в ходе бизнес-форума удастся найти какие-то компромиссные решения для сокращения проездного пути.
Организатором форума является Союз промышленников и предпринимателей Армении(СППА) в рамках программы USAID «Содействие армяно-турецкому сближению».Партнером по организации совместных форумов выступает также Турецко-армянскийсоюз развития бизнеса (TABDC).
СППА пригласил более 50 предпринимателей из областей Западной Турции,представляющих такие сферы, как легкая промышленность, нефтяная промышленность,строительство, ресторанный бизнес, здравоохранение, ювелирное дело и другие.
Участники форума обсудят нынешнее состояние двухсторонних отношений, а также ихперспективы, подведут итоги удавшегося бизнес-сотрудничества.