Նավթի համաշխարհային գները շարունակում են նվազել ներդրողների պահպանվող մտավախություններին ֆոնին` կապված եվրագոտու տնտեսական խնդիրների և Չինաստանի տնտեսության զարգացման դանդաղեցման հետ, վկայում են սակարկությունների տվյալները:
WTI (Light Sweet Crude Oil) ամերիկյան թեթև նավթի նոյեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,55 դոլարով կամ 0,61 տոկոսով` մինչև մեկ բարելի համար 89,33 դոլար: Brent տեսակի հյուսիսծովյան նավթային խառնուրդի նոյեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,58 դոլարով կամ 0,52 տոկոսով` մինչև մեկ բարելի համար 111,44 դոլար:
Համաշխարհային բանկը վատացրել է իր կանխատեսումը Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսության զարգացման վերաբերյալ:

8 Октябрь 2012 - 07:07 AMT
Мировые цены на нефть 8 октября продолжают снижаться на фоне сохраняющихся опасений инвесторов относительно сокращения спроса в связи с экономическими проблемами еврозоны и замедлением развития экономики Китая, свидетельствуют данные торгов.
Стоимость ноябрьских фьючерсов на американскую легкую нефть марки WTI (Light Sweet Crude Oil) к 9.12 мск снизилась на 0,55 доллара, или 0,61%, – до 89,33 доллара за баррель. Цена ноябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent уменьшилась на 0,58 доллара, или 0,52%, – до 111,44 доллара за баррель.
Надо отметить, что Всемирный банк ухудшил свой прогноз по развитию экономики Азиатско-Тихоокеанского региона.
Теперь организация ожидает, что рост ВВП региона по итогам текущего года составит 7,2% против 8,2% в 2011 году и прогнозируемого в мае роста на 7,6%, передает РИА Новости.