8 Հոկտեմբեր 2012 - 10:06 AMT
Անցած շաբաթ ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը NASDAQ OMX Armenia բորսայում նվազել է 0,54 տոկոսով՝ մինչև 405, 25 դրամ: Մեկ շաբաթվա ընթացքում սակարկությունների ծավալը կազմել է 11,09 մլն դոլար, ինչը 36,36 տոկոսով քիչ է, քան նախորդ շաբաթ: Կանխիկ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը նվազել է 0,19 տոկոսով, և շաբաթ օրը, հոկտեմբերի 6-ին կազմել է 407, 82 դրամ:
Անցած շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի արժույթի բորսայում ԱՄՆ արժույթի միջին կշռված փոխարժեքը վստահորեն աճում էր: Պատճառը ներկրողների և բնակչության շրջանում արտարժույթի պահպանվող բարձր պահանջարկն էր: Սակայն, շաբաթվա վերջում դրամը սկսեց վերականգնել իր դիրքերը, հավանաբար, ՀՀ ԿԲ միջամտության արդյունքում՝ պահպանելու համար ազգային արժույթի փոխարժեքն ու շահույթ ստանալու համար շաբաթվա վերջում:
Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ արժույթի փոխարժեքը, հավանաբար, կկայունանա: ԱՄՆ դոլարի վրա որոշակի ճնշում կարող է զգացվել Եվրախմբի հանդիպման դրական արդյունենքրի ֆոնի վրա: ԱՄՆ արժույթի փոխարժեքի նվազմանը կնպաստի նաև բնակչության ու բիզնեսի կողմից արժույթի գնման ծավալների նվազումը: Իրոք, ըստ ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայության, ներբանկային արժույթի շուկայում առևտրային բանկերի կողմից արտարժույթի զուտ վաճառքի ծավալը կազմել է 12,664 մլն դոլար, ինչը 7,38 տոկոսով քիչ է նախորդ շաբաթվա ցուցանիշից:
Այնուամենայնիվ, արտարաժույթի պահանջարկը շուկայում պահպանվում է, ուստի հաջորդ շաբաթ բոլոր հիմքերը կան տեսնելու կանխիկ դոլարի համեմատաբար կայուն փոխարժեքը: «ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը հաջորդ շաբաթ կկազմի 405-410 դրամ»,-գտնում են FOREX CLUB-ում:

8 Октябрь 2012 - 09:43 AMT
На прошлой неделе средневзвешенный курс доллара США на бирже NASDAQ OMX Armenia снизился на 0,54% до 405,25 драм. Объем торгов за неделю составил 11,09 млн. долларов США, что на 36,26% меньше, чем на предыдущей неделе. Средний курс продажи наличного доллара понизился на 0,19%, и в субботу, 6 октября составил 407,82 драм.
В начале прошедшей недели на валютной бирже Армении средневзвешенный курс американской валюты демонстрировал уверенный рост. Причиной этому стал сохраняющийся высокий спрос на иностранную валюту со стороны импортеров и населения. Однако, в конце недели драм сумел восстановить свои потери, возможно, в связи с вмешательством ЦБ Армении для поддержания курса национальной валюты, а также фиксацией прибыли в конце недели.
На следующей неделе курс американской валюты, вероятно, будет консолидироваться. Некоторое давление на доллар США может иметь место на фоне позитивных результатов встречи Еврогруппы. Снижению американской валюты также будет способствовать понизившийся объем покупок доллара со стороны населения и бизнеса. Действительно, согласно обзору пресс-службы ЦБ Армении, на внутрибанковском валютном рынке объем чистой продажи иностранной валюты коммерческими банками на прошлой неделе составил 12,664 млн. долларов США, что на 7,38% меньше, чем на предыдущей неделе.
Тем не менее, спрос на иностранную валюту на рынке продолжает сохраняться, поэтому на следующей неделе есть все основания увидеть относительно стабильный курс наличного доллара. «В связи с этим, средний курс продажи наличного доллара США в Армении на предстоящей неделе будет находиться в диапазоне 405 – 410 драмов», – считают в FOREX CLUB.