8 Հոկտեմբեր 2012 - 11:02 AMT
Իտալացի սոմելիե, Իտալիայի սոմելիեների, հյուրանոցների և ռեստորանների ֆեդերացիայի (FISAR) անդամ, 2011-ին ֆեդերացիայի կողմից լավագույն սոմելիե ճանաչված Լուկա Կանապիկին կարծում է, որ Հայաստանում գինեգործության զարգացման համար մեծ պոտենցիալ կա: Նա այդպիսի կարծիք է հայտնել հոկտեմբերի 8-ին Երևանում մամլո ասուլիսում, այն բանից հետո, երբ երկու օր համտեսել է հայկական գինիները գինու ամենամյա փառատոնի շրջանակներում, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 6-ին Վայոց Ձորի մարզի Արենի գյուղում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ: «Հայաստանում կան խաղաղի շատ լավ տեղական տեսակներ, սակայն հայ գինեգործներին պակասում է փորձը և ժամանակակից տեխնոլոգիաները»,- ասել է նա:
Իտալացի սոմելիեն կարևորել է նաև Հայաստանում գինու զբոսաշրջության և գաստրոնոմիայի զարգացումը` օրինակ բերելով Տոսկանայի փորձը: Միաժամանակ, Կանապիկին 10-բալանոց սանղակով գնահատել է հայկական գինին` արժանացնելով այն 7-րդ տեղին:
Իր հերթին, ֆրանսիացի սոմելիե Սերժ Ղուկասյանը հավելել է, որ հիմա գործում է ազատ մրցակցություն, և «Հայաստանը պետք է ձգտի աշխարհին ներկայացնել լավագույնը»: Նա նաև բարձր է գնահատել Գինու փառատոնի կազմակերպիչների ջանքերը, որն անցած տարվա համեմատ անցկացվել է բարձր մակարդակով:

8 Октябрь 2012 - 10:22 AMT
Итальянский сомелье, признанный лучшим со стороны Федерации сомелье, гостиниц и ресторанов Италии по итогам 2011 года Люка Канапикин считает, что для развития виноделия в Армении есть большой потенциал. Такое мнение он высказал на пресс-конференции в Ереване 8 октября, после того, как на протяжении двух дней дегустировал армянские вина в рамках ежегодного фестиваля вина, который прошел 6 октября в селе Арени Вайоц Дзорской области Армении с участием главы государства Сержа Саргсяна. «В Армении есть очень хорошие местные сорта винограда, однако армянским виноделам не хватает опыта и современных технологий», – подчеркнул он.
Итальянский сомелье также придал важность развитию в Армении винного туризма и гастрономии, приведя пример опыт Тосманы. При этом Люка Канапикин дал свою оценку армянскому вину по 10-балльной шкале, удостоив его 7 местом.
Со своей стороны французский сомелье Серж Гукасян добавил, что сейчас действует свободная конкуренция, и «Армения должна стремиться представить миру лучшее». Он также высоко оценил усилия организаторов Фестиваля вина, который по сравнению с прошлым годом был проведен на высоком уровне.