9 Հոկտեմբեր 2012 - 08:15 AMT
Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի լիազորությունների մեջ կմտնի նաև փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչների բողոքների քննարկումը: Այդ մասին հոկտեմբերի 9-ին լրագրողներին հաղորդել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը: «Հետագայում, կախված հաշտարարի գրասենյակի հնարավորությունների բարձրացումից, այն կարող է քննարկել և լուծել ՓՄՁ բողոքները»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված Դարբինյանը նշել է, որ այդ հարցը հիմա գտնվում է քննարկման փուլում: «ԿԲ-ն կարևոր նշանակություն է տալիս հաշտարարի աշխատանքին սպառողների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, ինչն ուղղակի և անմիջական ազդեցություն ունի ֆինանսական համակարգի կայունության բարձրացման վրա, հատկապես նման երկրներում»,- ասել է նա:
Երևանում աշխատանքն է սկսել երկօրյա միջազգային համաժողովը «Ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտը` ուղղված հասարակության վստահության ամրապնդմանը և ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը-3» թեմայով:
Միջոցառմանը զեկույցով հանդես կգան Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական հաշտարարը, Ֆրանսիայի ապահովագրական օմբուդսմենը, Կանադայի բանկային և ներդրումային օմբուդսմենը, ինչպես նաև Նոր Զելանդիայի ապահովագրության և խնայողությունների օմբուդսմենը, Իռլանդիայի ֆինանսական օմբուդսմենը, Ռուսաստանի, ՀԲ, Հայաստանի ֆինանսական համակարգի ներկայացուցիչներ: Հյուրերը կներկայացնեն ֆինանսական հաշտարարի աշխատանքի միջազգային փորձը, կծանոթանան Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի աշխատանքի, բանկային և ապահովագրական օրնեսդրության հետ:

9 Октябрь 2012 - 07:47 AMT
В полномочия Офиса финансового омбудсмена Армении будет входить и рассмотрение жалоб представителей малого и среднего бизнеса, сообщил 9 октября журналистам член Совета Центрального банка Армении Арменак Дарбинян. «В дальнейшем, в зависимости от повышения возможностей Офиса финомбудсмена, он сможет рассматривать и разрешать жалобы МСБ», – сказал он.
В связи с этим Арменак Дарбинян отметил, что этот вопрос сейчас находиться на стадии обсуждения. «ЦБ придает важное значение работе примирителя с точки зрения защиты прав потребителей, что имеет прямое и опосредованное воздействие на повышение стабильности финансовой системы, особенно в таких странах», – подчеркнул он.
В Ереване начала свою работу двухдневная международная конференция на тему «Институт финансового омбудсмена, направленный на укрепления доверия общественности и увеличение финансового посредничества -3».
На мероприятии с докладом выступят финансовый омбудсмен Великобритании, Страховой омбудсмен Франции, Банковский и инвестиционный омбудсмен Канады, а также Омбудсмен страхования и сбережений Новой Зеландии, Финансовый омбудсмен Ирландии, представители финансовой системы России, Всемирного банка, представители финансового сектора Армении. Гости представят международный опыт работы финансового омбудсмена, ознакомятся с работой Офиса финансового омбудсмена Армении, банковским и страховым законодательством.