9 Հոկտեմբեր 2012 - 09:28 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամն ապրիլից ի վեր կրճատել է տնտեսական աճի կանխատեսումները երկրորդ անգամ և նախազգուշացրել ամերիկյան և եվրոպական կարգավորիչներին, որ տնտեսական խնդիրները լուծելու անկարողությունը կերկարացնի անկումը:
Զարգացած տնտեսությունների աճը չափազանց թույլ է գործազրկությունը նվազեցնելու համար, հայտարարել է ԱՄՀ-ն Համաշխարհային տնտեսական կանխատեսման մեջ, որը թողարկվել է հիմնադրամի նիստի նախաշեմին, որը կայանալու է այս շաբաթ Տոկիոյում:
Կարգավորիչներն ԱՄՆ-ում «բյուջետային անկումը» և եվրագոտու պարտքային ճգնաժամն անվանում են համաշխարհային տնտեսության գլխավոր խնդիրները:
ԱՄՀ-ն հիմա ակնկալում է, որ համաշխարհային տնտեսությունը 2012-ին կաճի 3,3 տոկոսով այն դեպքում, երբ հուլիսին կանխատեսել էր 3,5 տոկոս աճ:
Դա 2009-ից ի վեր կարող է դառնալ ամենադանդաղ դինամիկան, երբ աշխարհը փորձում էր դուրս գալ ֆինանսական ճգնաժամից: Հիմնադրամն ակնկալում է համաշխարհային աճի արագացում 2013-ին մինչև 3,6 տոկոս, իսկ հուլիսյան կանխատեսումը եղել է 3,9 տոկոս:
Եվրագոտու համար ԱՄՀ-ն կանխատեսում է այս տարի տնտեսության կրճատում 0,4 տոկոսով և 2013-ին աճ 0,2 տոկոսով, հաղորդում է Ռոյթերսը:

9 Октябрь 2012 - 09:04 AMT
Международный валютный фонд сократил прогнозы экономического роста второй раз с апреля и предупредил американских и европейских регуляторов, что неспособность решить экономические проблемы продлит спад.
Рост развитых экономик слишком слаб, чтобы снизить безработицу, заявил МВФ в Мировом экономическом прогнозе, выпущенном в преддверии заседания фонда, которое состоится в Токио на этой неделе.
Регуляторы называют "бюджетный обрыв" в США – одновременное сокращение государственных расходов и повышение налогов, которые вступят в силу в начале 2013 года – и долговой кризис еврозоны главными проблемами мировой экономики.
МВФ теперь ожидает, что мировая экономика вырастет в 2012 году на 3,3%, тогда как в июле предсказывал рост на 3,5%.
Это может стать самой медленной динамикой с 2009 года, когда мир пытался выйти из финансового кризиса. Фонд ожидает ускорения мирового роста в 2013 году до 3,6 %, что также ниже июльской оценки в 3,9%.
Расширение ВВП США, по подсчетам фонда, составит чуть более 2% в текущем и следующем годах.
Для еврозоны МВФ предсказывает сокращение экономики в этом году на 0,4% и рост на 0,2% в 2013 году, передает Reuters.